✨ Open now ✨ YOKO ONO: MUSIC OF THE MIND at Tate Modern. 📽️🕊️🌎
— Tate (@Tate) February 15, 2024
Delve into Ono's powerful, participatory art in an exhibition that marks the key moments in her groundbreaking career ➡️ https://t.co/dCLBiZwopd
Until 1 September 2024. Members go free. ❤️ pic.twitter.com/Jj4qzAC7Pg
Fascynująca wystawa Yoko Ono w Londynie. Relacja korespondenta Polskiego Radia [POSŁUCHAJ]
2024-02-15, 18:02 | aktualizacja 2024-02-15, 21:02
Gwoździe, które za pomocą młotka można wbijać w zawieszone na ścianach obrazy, torebki z groszkiem na wynos oraz słynna drabina, po której w 1966 roku wspiął się John Lennon – to wszystko zobaczyć można na wystawie prac Yoko Ono w londyńskiej galerii Tate Modern.
- Yoko Ono jest jedną z najsłynniejszych artystek konceptualnych na świecie. Była żoną i muzą Johna Lennona, wraz z którym angażowała się w pokojowe akcje społeczne.
- Wystawa w Tate Modern prezentuje ponad 200 dzieł artystki. Potrwa do końca sierpnia 2024 roku.
- 18 lutego 2024 roku Yoko Ono skończy 91 lat.
Pochodząca z Japonii Yoko Ono od dawna słynie z awangardowego podejścia do sztuki. Potwierdza to jej najnowsza wystawa w galerii Tate Modern w Londynie. Zamiast spotykanych zazwyczaj w muzeach zakazów dotykania eksponatów, tutaj na zwiedzających czeka zestaw młotek plus gwoździe – można ich używać do wbijania w wystawione obrazy.
Sztuka to coś niedokończonego
Wystawa ma formę podróży nawiązującej do biografii artystki: od Tokio, przez Nowy Jork, aż po Londyn. Sama Yoko jest jej narratorką, a część przekazywanych przez nią zwiedzającym sugestii pochodzi z jej książki pt. "Grapefruit" z 1964 roku. Jest wśród nich niewinna zachęta: "Weź torebkę z groszkiem. Zostaw jeden groszek wszędzie tam, dokąd pójdziesz", ale też potencjalnie znacznie groźniejszy apel: "Ukradnij wszystkie zegary na świecie i zniszcz je".
Ono zmusza widzów do uczestniczenia w procesie twórczym, chce by to oni dopełniali twórczo jej pomysły. – To fascynujący sposób myślenia. Sztuka to coś niedokończonego, dopóki nie weźmie się w niej udziału. Możesz to zrobić, wbijając w obraz gwóźdź, pakując się do worka albo grając w szachy za pomocą jednobarwnych, białych figur – tłumaczy kurator wystawy Andrew de Brun.
Biała drabina Lennona
Przechodząc przez londyński odcinek ekspozycji, możemy poczuć atmosferę szalonych i kolorowych lat 60. XX w. Ulicą Carnaby spacerują Mick Jagger, Jimi Hendrix i muzycy grupy The Kinks, a w dzielnicy St James's na gości czeka słynna galeria Indica. To właśnie tam zorganizowano wystawę Yoko Ono pt. "Niedokończone obrazy i obiekty", która zmieniła bieg historii muzyki popularnej.
Częścią wystawy była biała drabina, po której w 1966 roku wspiął się John Lennon, by odczytać zapisane na wiszącej u sufitu kartce słowo "tak". W ten sposób rozpoczęła się jedna z najbardziej znanych historii miłosnych w artystycznym świecie. Jakiś czas później Yoko stała się muzą Johna, razem z nim stworzyła też duet pokojowych aktywistów, nawołujący do zakończenia wojen i nawiązania międzyludzkiego braterstwa. Kultowa już dziś drabina również jest do zobaczenia na wystawie w Tate Modern.
Niebo roztrzaskane na kawałki
Jest na niej też poruszająca praca Yoko Ono, pochodząca z 2001 roku. Składa się z zawieszonych nad ziemią żołnierskich hełmów z czasów II wojny światowej, wypełnionych po brzegi błękitnymi puzzlami, symbolizującymi skrawki nieba. – Niebo zawsze będzie dla niej ważne. To symbol pokoju. Jest przecież nad każdym z nas. To prawda, że wojna roztrzaskała je na kawałki, ale wspólne działanie może sprawić, że złożymy je na nowo – mówi Andrew de Brun.
Posłuchaj
Czytaj też:
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Adam Dąbrowski
Data emisji: 15.02.2024
Godzina emisji: 16.48
kc/kormp