Krew – najważniejszy lek ratujący życie. Jak przebiega procedura oddawania krwi krok po kroku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krew – najważniejszy lek ratujący życie. Jak przebiega procedura oddawania krwi krok po kroku?
Krew jest niezbędna do ratowania ludzkiego życia. Nie da się jej wyprodukować, ale można się nią podzielić. Foto: Belish/ Shutterstock

Przed siedzibą główną Polskiego Radia zaparkował specjalny autobus: w ramach WALENTYNKOWEJ AKCJI KRWIODAWSTWA można w nim oddać krew. To już kolejny raz, kiedy Polskie Radio przeprowadza taką akcję w Dniu Zakochanych. Ale właściwie dlaczego oddajemy krew? I jak to przebiega?

  • Krew jest lekiem ratującym ludzkie życie: nie ma zamiennika, nie da się jej wyprodukować.
  • Sama procedura oddania krwi trwa ok. sześciu minut. W tym czasie, niezależnie od płci dawcy, standardowo pobierane jest 450 ml krwi.

Dlaczego warto oddawać krew?

Krew jest lekiem ratującym ludzkie życie. Nie ma zamiennika, nie da się jej wyprodukować, można ją tylko komuś ofiarować. A stacje krwiodawstwa są swoistym pośrednikiem pomiędzy tymi, którzy krew oddają, a tymi, którzy krwi potrzebują.

Dlatego tak ważna jest także regularność oddawania krwi. – Np. na terenie województwa mazowieckiego jest ok. 170 szpitali, które musimy zaopatrywać w krew i jej składniki. Jest bardzo ważne, aby nasi krwiodawcy oddawali krew regularnie, cyklicznie. Nie od wielkiego dzwonu, kiedy jest akcja, apel w radiu, tylko regularnie, aby stany magazynowe były na bezpiecznym poziomie – wyjaśnia Michał Szostek, kierownik działu dawców i pobierania w regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Warszawie.

Podstawowe warunki

Warunki, które trzeba spełnić, żeby oddać honorowo krew, nie są zbyt wymagające. Przede wszystkim trzeba być w wieku 18-65 lat i ważyć powyżej 50 kg. Warto wyspać się, zjeść lekkie śniadanie i się nawodnić. – A przede wszystkim tego dnia, kiedy będziemy oddawać krew, trzeba czuć się zdrowym. Jeżeli np. mamy ból gardła albo lekki katar, to lepiej odczekać te kilka dni, bo być może pojawi się jakaś infekcja – radzi rozmówca Piotr Firana. – Ale jeżeli czujemy się całkowicie zdrowi, to bierzemy dokument potwierdzający naszą tożsamość i udajemy się do punktu poboru krwi – wskazuje.

Następne kroki

Jeszcze przed oddaniem krwi, ale już po zarejestrowaniu się, każdy krwiodawca dostaje do wypełnienia ankietę. Odpowiada się w niej na kilkanaście pytań opisujących stan zdrowia w ostatnich kilku miesiącach osoby chcącej oddać krew. – Potem mamy robione badania wstępne: pobierana jest próbka krwi w celu oznaczenia morfologii, sprawdzenia, czy na dany dzień organizm dawcy jest dobrze odżywiony, czy składniki krwi są na odpowiednio wysokim poziomie – opowiada Trójkowy gość. – Następnie udajemy się do gabinetu, gdzie lekarz przeprowadza pełen wywiad medyczny. Czyli osłuchuje nas, mierzy ciśnienie, sprawdza temperaturę oraz przegląda i weryfikuje wypełniony wcześniej kwestionariusz, ewentualnie dopytuje szczegóły – tłumaczy.

– Jeżeli wszystko jest w porządku, zostajemy zakwalifikowani do oddania krwi – dodaje.

Jakie są korzyści dla dawcy?

Sama procedura oddania krwi trwa stosunkowo krótko: ok. sześciu minut. W tym czasie standardowo jest pobierane 450 ml krwi, niezależnie od płci dawcy.

Wiadomo, że później trafi ona do szpitala, gdzie może komuś potrzebującemu uratować życie. A jakie korzyści odnosi dawca krwi? Wbrew pozorom jest ich sporo: przede wszystkim ma regularne badania. – To jest tak, jakbyśmy co dwa miesiące robili sobie okresowe badania: mamy pełną morfologię, kontrolę ciśnienia, konsultację z lekarzem. Ponadto każdy dawca dostaje posiłek regeneracyjny, a potem ma też dwa dni wolnego na regenerację – wymienia Michał Szostek. – Trzeba też pamiętać, że są przywileje po oddaniu pewnej ilości krwi: np. jeśli ktoś jest Zasłużonym Dawcą Krwi III stopnia, czyli w przypadku mężczyzn oddał 6 litrów krwi, a w przypadku kobiet 5 litrów, to ma skrócony czas oczekiwania na wizyty do lekarzy specjalistów – wskazuje.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

8:01
Dlaczego oddawanie krwi jest tak ważne? Jak przebiega? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Michał Szostek (kierownik działu dawców i pobierania w regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Warszawie)
Data emisji: 14.02.2024
Godzina emisji: 8.09

pr/wmkor

Polecane