Zagadka chemicznej nieśmiertelności. Czy można stworzyć baterię idealną?

Naukowcom nie udało się jeszcze stworzyć "nieśmiertelnej" baterii, ale wiedzą już, że można znacznie opóźnić proces jej zużycia. Jak przekonują, proces starzenia się baterii litowo-jonowej jest podobny do procesu starzenia się ludzkiej skóry. Na czym polegają obserwacje i jak można zastosować je w praktyce? - O tym opowiedział profesor Krzysztof Fic, kierownik badań z Politechniki Poznańskiej.

Zagadka chemicznej nieśmiertelności. Czy można stworzyć baterię idealną?

Niegdyś niezbyt wydajne i mocno toksyczne, dzisiaj są coraz mniejsze i coraz bardziej efektywne. Naukowcy sprawdzają, czy można stworzyć "nieśmiertelną" baterię.

Foto: Shutterstock

  • – Chcielibyśmy stworzyć baterię "nieśmiertelną", ale na razie wiemy tylko tyle, że z bateriami jest jak z ludzką skórą: muszą się starzeć. Dzięki badaniom podstawowym wiemy jednak, że można je tak zaprojektować, żeby się starzały wolniej – podkreśla profesor Krzysztof Fic, kierownik badań z Politechniki Poznańskiej.
  • W ramach badań naukowcy z Politechniki Poznańskiej sprawdzają, czy bateria z ulepszonym procesem magazynowania energii może być atrakcyjna komercyjnie. 
  • – Zależy nam, żeby zbadać ten proces, by cały czas chemicznie ulepszać baterię. Gdybyśmy mogli wyciągnąć z ogniwa taką samą ilość energii, jaką do niego wkładamy, moglibyśmy mówić o "nieśmiertelności baterii" – zaznaczał w rozmowie gość Trójki.

Telefony komórkowe, radia, laptopy, samochody – to tylko niewielka część urządzeń wykorzystujących baterie. Niegdyś niezbyt wydajne i mocno toksyczne, dzisiaj są coraz mniejsze i coraz bardziej efektywne. Naukowcom nie udało się jeszcze stworzyć "nieśmiertelnej" baterii, ale wiedzą już, że można znacznie opóźnić proces jej zużycia. Na czym polegają obserwacje i jak można zastosować je w praktyce?

Jak "starzeją się" baterie? 

Proces starzenia się baterii nadal nie został w pełni poznany. Badacze chcą wiedzieć, czy da się stworzyć baterię "nieśmiertelną", czyli taką, która się nie zużywa. – Baterie niestety się nie starzeją. Baterie mają też takie parametry jak "czas życia na półce". Każda bateria jest układem chemicznym, w którym zachodzą procesy, nawet gdy bateria nie pracuje. To tak jak u ludzi. Nawet gdy odpoczywamy, procesy życiowe nadal zachodzą w naszym organizmie. Z tego powodu baterie również mają określony czas, który mogą przeleżeć na półce - wyjaśniał profesor Krzysztof Fic, kierownik badań z Politechniki Poznańskiej.

Czytaj także

Bateria "nieśmiertelna"

 – "Nieśmiertelna bateria" to ciekawe zagadnienie zarówno z filozoficznego, jak i chemicznego punktu widzenia. Bardziej zależy nam jednak nad tym, żeby zbadać ten proces, by cały czas chemicznie ulepszać baterię. Gdybyśmy mogli wyciągnąć z ogniwa taką samą ilość energii, jaką do niego wkładamy, moglibyśmy mówić o "nieśmiertelności baterii" – zaznaczył w rozmowie.  

Czy można stworzyć baterię "nieśmiertelną"? (Trójka przed południem)
9:08
+
Dodaj do playlisty
+

 

Historia baterii:

  • W okolicach Bagdadu znaleziono prymitywne ogniwo elektryczne z III w. p.n.e. Służyło ono jednak nie do wytwarzania prądu, lecz do galwanizacji, czyli pokrywania niewielkich przedmiotów metalowych cienką warstwą złota.
  • Pod koniec lat 80. XVIII wieku włoski anatom Luigi Galvani zaobserwował i opisał zjawisko pobudzenia elektrycznego nogi martwej żaby. Przypisał to, całkowicie błędnie, tzw. elektryczności zwierzęcej.
  • Dzisiaj baterie litowo-jonowe, których wydajność wciąż rośnie, są wykorzystywane powszechnie nie tylko w urządzeniach elektronicznych, a naukowcy wciąż pracują nad ulepszeniem baterii: ich miniaturyzacją, a zarazem zwiększeniem mocy.

Baterie/ Ministerstwo Klimatu i Środowiska

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar 
Gość: prof. Krzysztof Fic (kierownik badań z Politechniki Poznańskiej)
Data emisji: 13.02.2024
Godzina emisji: 9.18

mat.pras./zch/wmkor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.