Zimowa pogoda szkodzi naszym oczom. Jak o nie zadbać?
2024-02-07, 13:02 | aktualizacja 2024-02-07, 19:02
Prognozy długoterminowe wskazują, że może nas czekać powrót mroźnej zimy. O ile niskie temperatury i śnieg mogą nam odpowiadać, zdecydowanie nie lubią tego nasze oczy. Zimowa aura ma niekorzystny wpływ na nasz narząd wzroku, dlatego warto o niego zadbać o tej porze roku.
- Zimowe suche powietrze działa niekorzystnie na nasze oczy.
- Jak zadbać o wzrok o tej porze roku? Rozwiązaniem jest m.in. odpowiednia dieta i korzystanie z okularów przeciwsłonecznych.
Swędzenie, łzawienie, szczypanie - to niektóre z dolegliwości, jakie nasze oczy mogą odczuwać zimą. Winowajcą jest panujące wówczas warunki pogodowe. Zimne i suche powietrze działa niekorzystnie na nasze łzy i powierzchnię oka. Sprawia to, że narząd wzroku wysycha. Oprócz tego w naszych domach, za sprawą kaloryferów, powietrze również jest suche, co może potęgować klimatyzacja w miejscu pracy. - W pracy spędzamy dużo czasu przy komputerze. A to też wpływa negatywnie na powierzchnię oka - podkreśla optometrystka Katarzyna Semeniuk.
Kolejnym, mniej oczywistym, czynnikiem wpływającym na oczy zimą są... nasze geny. - Dla oka bardzo komfortowe jest patrzenie na dalekie odległości. W zimę niestety, kiedy wychodzimy z pracy, jest już ciemno. Nigdzie daleko nie patrzymy, więc nasze oko jest dodatkowo mocno napięte - tłumaczy gość radiowej Trójki. - Niestety genetycznie jesteśmy przygotowani na to, by patrzeć cały czas na dalekie odległości - dodaje.
Najczęściej czytane:
- Prywatna sieć 5G na Akademii Górniczo-Hutniczej. Jakie możliwości daje nowe łącze?
- Wawel nieustannie nas zaskakuje. Odkryto wczesnośredniowieczny pierścień
Jak zadbać o wzrok?
Aby wspomóc nasze oczy, powinniśmy przede wszystkim wybrać się do specjalisty. Dzięki badaniu poznamy stan powierzchni naszego narządu wzroku. Może on również zalecić nam odpowiednie krople nawilżające.
Oprócz tego warto o tej porze roku nosić okulary przeciwsłoneczne. - O tym często zapominamy zimą, że mimo że słońca jest trochę mniej, to promieniowanie UV jest dużo większe niż latem - przypomina Katarzyna Semeniuk. - Latem ekspozycja na promieniowanie pochodzi głównie ze światła, które dociera do nas ze Słońca. Natomiast zimą jest jeszcze bardzo dużo światła odbitego od śniegu.
W zadbaniu o zdrowie oczu istotna jest również odpowiednia dieta. - Zimą niestety mamy cięższy dostęp do świeżych warzyw i owoców, a w nich jest najwięcej składników, które są dla naszych oczu najlepsze. To na przykład luteina, witaminy A, C i E oraz kwasy omega. Zachęcam do spożywania jak największej ilości ryb, zielonych warzyw i jajek. To rzeczy, które bardzo dobrze wpływają na nasze widzenie - podpowiada optometrystka.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Katarzyna Semeniuk (optometrystka)
Data emisji: 7.02.2024
Godziny emisji: 11.13, 11.20
qch/wmkor