Danuta Szaflarska i jej dzieciństwo. Reportaż "Panienka Danusia" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Danuta Szaflarska i jej dzieciństwo. Reportaż "Panienka Danusia" [POSŁUCHAJ]
Danuta Szaflarska w radiowej TrójceFoto: Darek Kawka

Dzieciństwo spędziła w Kosarzyskach, dzielnicy Piwnicznej-Zdroju. O dziecięcych latach Danuty Szaflarskiej i powrotach do rodzinnego miejsca opowiedziała jej bliska znajoma Wanda Łomnicka-Dulak, poetka i regionalistka. Zachęcamy do wysłuchania reportażu Moniki Chrobak pt. "Panienka Danusia".

  • Danuta Szaflarska przyszła na świat 6 lutego 1915 roku w Kosarzyskach, zmarła zaś w wieku 102 lat - 19 lutego 2017 roku w Warszawie.
  • W czasie Powstania Warszawskiego aktorka była łączniczką Armii Krajowej.
  • Długowieczna artystka niemal do samego końca występowała na scenie i na ekranie.
  • Była jedną z pierwszych powojennych gwiazd filmowych. Jej kariera aktorska trwała prawie 80 lat.

Danuta Szaflarska opowiadała swoim znajomym i przyjaciołom o prostych wiejskich zabawach czy bieganiu po łące boso. Takie atrakcje małej Danusi, córeczce nauczycieli ze szkoły w Kosarzyskach, zapewniała wynajęta na służbę Hanusia z Borownic. Miała za to zapewniony dach nad głową i wyżywienie, którego w jej rodzinnym domu często brakowało.


"O góralce Hanusi i panience Danusi"

Tak nawiązała się serdeczna więź między Danusią - panienką od nauczycieli, i Hanusią - góralką z Beskidu Sądeckiego. Nawet jako znana aktorka każdą swoją wizytę w rodzinnych stronach Danuta Szaflarska zaczynała od odwiedzin u Hanusi - choć ta już była Anną Kluską, mającą gromadkę swoich dzieci, wnucząt oraz prawnucząt. Zmarła w 2001 roku w wieku 96 lat.

Z opowieści o dzieciństwie Danuty Szaflarskiej i jej wiejskich rówieśników powstała książeczka "O góralce Hanusi i panience Danusi” autorstwa Barbary Paluchowej.Czytaj także:

Dzieciństwo i młodość Danuty Szaflarskiej

Jako młoda dziewczyna wcale nie zamierzała być aktorką. - Nie wiedziałam, że to może być zawód. Traktowałam to jako rozrywkę. Marzyłam o medycynie, ale nie było nas stać na studia - opowiadała we wspomnieniowej audycji w Polskim Radiu. 

Zafascynowana amatorskim teatrem w Nowym Sączu, zdecydowała się na trzyletnią szkołę aktorską. - To był najwspanialszy okres w moim życiu. Mieliśmy profesorów, którzy nas nie tylko uczyli, ale i wychowywali - mówiła.


Sprawdź także inne reportaże:Posłuchaj

29:41
Danuta Szaflarska i jej dzieciństwo. Reportaż "Panienka Danusia" (Trójka/ Reportaż)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Aktorka długowieczna

Danuta Szaflarska wystąpiła w ponad 40 rolach filmowych i ponad 80 teatralnych. Przez ponad pół wieku współpracowała z Teatrem Polskiego Radia, gdzie zagrała w blisko 150 słuchowiskach dla dzieci i dla dorosłych. Słuchacze mogli ją usłyszeć m.in. w "Niemcach" w reż. Erwina Axera i Antoniego Bohdziewicza, "Błękitnej różyczce" Jana Warenyci, "Brydżystach" Kazimierza Orłosia, "Domku z kart" Emila Zegadłowicza, "Godzinie W" Jerzego Stefana Stawińskiego, "Grubych rybach" Michała Bałuckiego czy "Piaskownicy" Michała Walczaka. Do połowy lat 80. aktorka kreowała rolę Danusi Matysiakówny-Grzelakowej w powieści radiowej "Matysiakowie".

Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska/ NAC

Nagrody i odznaczenia

Aktorka była laureatką wielu prestiżowych wyróżnień, otrzymała między innymi Wielką Nagrodę Dwóch Teatrów - Radia i Telewizji za całokształt pracy artystycznej i nagrodę honorową Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Operatorskiej "Camerimage". W 2007 roku dostała Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Rok później odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

W 2015 roku została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności znamienitych osiągnięć w pracy artystycznej i znaczącego wkładu w rozwój polskiej kultury oraz za działalność na rzecz niepodległości i przemian demokratycznych w Polsce".


***

Tytuł reportażu: "Panienka Danusia" 
Autor reportażu: Monika Chrobak 
Data emisji: 6.02.2024
Godzina emisji: 22.20

pr/zch/IAR/mpkor

Polecane