Kościół franciszkanów w Zamościu i jego rewitalizacja. Reportaż "Franciszkańska perła" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kościół franciszkanów w Zamościu i jego rewitalizacja. Reportaż "Franciszkańska perła" [POSŁUCHAJ]
Zrewitalizowany kościół rzymskokatolicki pw. Zwiastowania NMP w Zamościu. Jest to największa XVII-wieczna barokowa świątynia oo. franciszkanów w PolsceFoto: PAP/Wojtek Jargiło

– Wjeżdżając do Zamościa od strony Krakowa, od strony Szczebrzeszyna widzimy ten kościół w sylwecie miasta, na tle architektury murów obronnych, dominujący nie tylko swoją wielkością, bryłą, ale też dekoracją zewnętrzną. Z daleka jest bardzo widoczny, zachęcający do wjazdu do miasta – opowiada rozmówczyni Joanny Gąski. Dzięki rewitalizacji świątynia odzyskała swój wygląd sprzed 200 lat.

  • Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu – unikatowy, XVII-wieczny zabytek.
  • Wyzwania rewitalizacji. Jak przywrócić budowli wygląd sprzed 200 lat? 
  • Kościół franciszkanów w Zamościu to jedna z siedmiu pereł architektury Rzeczpospolitej.

To było jedno z najtrudniejszych zadań rewitalizacyjnych w Polsce. Zdewastowanemu przez zaborców XVII-wiecznemu kościołowi ojców franciszkanów w Zamościu przywrócono wygląd sprzed ponad 200 lat. Było to możliwe dzięki potężnemu wysiłkowi mieszkańców Zamościa i ogromnemu zastrzykowi finansowemu z Ministerstwa Kultury. Potężna zabytkowa budowla, o wysokości niespełna 40 m i długości 50 m, została odbudowana niemal od podstaw, a jest to barokowy unikat, należący do grupy kościołów największych. 


Posłuchaj

28:48
"Franciszkańska perła" Joanna Gąska (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dlaczego rewitalizacja kościoła była tak trudnym wyzwaniem? – Moim głównym zadaniem było wykonanie rekonstrukcji sztukaterii na zewnątrz i wewnątrz na podstawie dokumentacji i artefaktów, których jest bardzo mało, tylko zdjęciowe i rycinowe, zdobyte przez konserwatorów – mówi Zbigniew Dołba, sztukator, koordynator prac sztukatorskich w kościele.

 Czytaj także:

Kościół franciszkanów uchodzi w literaturze historycznej i artystycznej za jedną z siedmiu najznamienitszych budowli Rzeczpospolitej. Za tak wysoką oceną obiektu przemawiają jego artystyczne walory, ale także doskonałe osadzenie w historycznej i architektonicznej panoramie idealnego miasta renesansowego. To będzie jedna z największych atrakcji w regionie.

Reportaże w TVP3 Lublin. Laur Konserwatorski 2023/Franciszkanie Zamość

***

Tytuł reportażu: "Franciszkańska perła"
Autorka reportażu: Joanna Gąska
Data emisji: 5.02.2024
Godzina emisji: 22.18

gs/kormp


Polecane