Ubóstwo dziedziczone - wciąż obecny problem, z którym trzeba walczyć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ubóstwo dziedziczone - wciąż obecny problem, z którym trzeba walczyć
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas konferencji prasowej zapowiadającej start konkursu "Wygrana rodzina", który ma pozwolić wdrożyć w kilkunastu gminach programy walki z ubóstwem dziedziczonym.Foto: gov.pl

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło skierowany do samorządów konkurs "Wygrana rodzina", którego celem jest walka z dziedziczonym ubóstwem. Do rozdysponowania jest 40 milionów złotych z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, a wnioski o dofinansowanie można zgłaszać od 19 lutego do 5 kwietnia. Inspiracją był pilotażowy program wsparcia rodzin zagrożonych zjawiskiem dziedziczonego ubóstwa "Praski kokon".

  • Mimo stale rosnącego poziomu życia, w Polsce wciąż są regiony i gminy, gdzie istnieje problem ubóstwa oraz ubóstwa dziedziczonego. 
  • W ramach programu "Wygrana rodzina" do rozdysponowania jest 40 milionów złotych.
  • Nabór wniosków do programu ruszy 19 lutego. Projekty będą przyjmowane do 5 kwietnia.

W Polsce poziom ubóstwa sukcesywnie spada, jednak są regiony i gminy, gdzie ten  problem jest bardzo widoczny. Tam też pojawia się ubóstwo dziedziczone: taka sytuacja, kiedy jedno pokolenie dziedziczy ubóstwo po drugim: - To klasyczny przypadek ubogich społeczeństw, kiedy w jednym domu żyją dwie generacje w skrajnym ubóstwie - tłumaczy Bartłomiej Kulisz z Caritas Polska.

By przeciwdziałać ubóstwu

- Po śmierci matki, ojciec trochę pił, bieda była. Chleb z cukrem, ziemniaki z patelni na chleb, zero mięsa. Priorytet był, że czynsz trzeba zapłacić: światło, gaz były najważniejsze. A ile zostawało, to zostawało… - wspominają swoje dzieciństwo panowie Darek i Arkadiusz, mieszkańcy warszawskiej Pragi.

Im udało się z tego wyjść dzięki samozaparciu, silnej woli, jednak nie wszyscy mają takie możliwości. Dlatego pojawiają się programy, konkursy przeciwdziałające dziedziczeniu ubóstwa: takim właśnie jest konkurs "Wygrana rodzina".


Wsparcie dla rodzin i dzieci

- To kilkaset tysięcy dzieci: to jest poważny problem. Problem, który się powiela i bez pomocy jest nierozwiązywalny - mówi ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która w piątek, 2 lutego, zapowiedziała start konkursu "Wygrana rodzina". Konkurs ma pozwolić wdrożyć w kilkunastu gminach pilotażowe programy walki z ubóstwem dziedziczonym. - Wsparcie będzie uruchamiane tam, gdzie dotychczasowa pomoc społeczna okazała się niewystarczająca lub nieskuteczna. Zależy nam, by tego typu projekty innowacji społecznych w ramach współpracy miasta czy gmin z organizacjami pozarządowymi, z wykorzystaniem Funduszy Europejskich wspierały wyjście z zaklętego kręgu biedy - deklaruje ministra.

"Projekt innowacji społecznej"

- Pieniądze są na projekty realizowane w partnerstwie ośrodków pomocy społecznej, gmin i lokalnych organizacji pozarządowych. Efektem ma być pomoc całej rodzinie, dzięki czemu dziecko lepiej radzi sobie w szkole, ma większe możliwości na wyjście na dobrą ścieżkę zawodową, nie zderza się ze ścianą - poinformowała szefowa resortu funduszy. Jednocześnie przyznała, że projekty, na które jest przeznaczone 40 mln złotych, mają osiągnąć efekt solidarności społecznej. - To nie jest program ilościowy. To program jakościowy i jeśli będzie dużo chętnych, będzie popyt, to wtedy jest możliwość zwiększenia funduszy na tego rodzaju projekty - dodała.


Jak działa program "Wygrana rodzina"?

Monika Janicka z resortu funduszy i polityki regionalnej poinformowała, że nabór wniosków w programie ruszy 19 lutego. Wyjaśniła, że beneficjentami programu będą partnerstwa gmin - jako liderów - oraz nie więcej niż trzech lokalnych organizacji pozarządowych, które działają w obszarach np. wykluczenia społecznego, wspierania rozwoju dzieci i młodzieży. Dodała, że w ramach jednego projektu musi w nim uczestniczyć minimum 15 rodzin, które żyją na obszarach zdegradowanych społecznie i gospodarczo.

- Na terenie danej gminy musi być wyznaczony taki obszar. Może to być np. teren popegeerowski, powojskowy, pokopalniany, czy zaniedbana historycznie dzielnica miasta. Na takim obszarze będą rekrutowane rodziny, które przez długi czas znajdują się pod opieką ośrodka pomocy społecznej i zidentyfikowano u nich zjawisko dziedziczenia ubóstwa z pokolenia na pokolenie - zaznaczyła przedstawicielka MFiPR.

Pomoc wieloaspektowa i wieloobszarowa

- Pomoc kierowana do takich rodzin będzie wieloaspektowa i wieloobszarowa – zapowiedziała Monika Janicka. - Nie będzie to polegać na instytucjonalnej formie wsparcia, jaką oferują instytucje opieki społecznej. To będzie zindywidualizowana pomoc dla konkretnej rodziny, dla której przypisany będzie też zespół specjalistów, którzy opracują dla takiej rodziny "plan wyjścia". Pomoc nie będzie też z góry narzucana, ale wypracowywana wraz z rodzinami - wskazała.

Przedstawicielka resortu wyjaśniła, że chodzi o pomoc terapeutyczną dla całej rodziny i jej poszczególnych członków, edukację rodziców w zakresie kompetencji wychowawczych lub opiekunów np. w sytuacji zagrożenia oddania dzieci do pieczy zastępczej. Pomoc otrzymają dzieci, które mają problemy w nauce.

Przeczytaj także

Śladem "Praskiego kokonu"

Konkurs "Wygrana rodzina" czerpie garściami z pilotażowego programu wsparcia rodzin zagrożonych zjawiskiem dziedziczonego ubóstwa "Praski kokon". - Zaczął się w 2019 roku i trwał ok. dwóch lat. Każdy z nas prowadził określone formy wsparcia: Fundacja Wspierania Rodzin "Korale" prowadziła zajęcia z wychowywania dzieci, prowadziła pomoc prawną, centrum aktywności lokalnej, wyjeżdżało całymi rodzinami. My, Stowarzyszenie Otwarte Drzwi prowadziliśmy wsparcie dla dzieci i młodzieży: organizowaliśmy czy przekierowywaliśmy dzieci na rozmaite kursy zainteresowań, prowadziliśmy korepetycje, wsparcie psychologa - opowiadała Marta Skrobacka ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi.


Posłuchaj

5:24
Rusza skierowany do samorządów konkurs „Wygrana rodzina”, którego celem jest walka z dziedziczonym ubóstwem (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 2.02.2024
Godzina emisji: 15.10

gov.pl/IAR/pr/zch

Polecane