Pomoc dla Ukrainy. Kowal: absolutnie najważniejsza jest dziś koalicja na rzecz amunicji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- UE dostarczy teraz połowę planowanych pocisków, zawsze w takiej analizie trzeba doliczyć dynamikę - dynamika jest dobra, bo to się zaczyna wreszcie rozkręcać - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Kowal, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Poseł Paweł Kowal, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, mówił, że "wojna zmieniła relacje polsko-ukraińskie". - One zawsze były bardzo intensywne, tak jest, jeżeli dwa duże państwa ze sobą sąsiadują, to w każdej dziedzinie jest coś do zrobienia pozytywnie, ale w każdej dziedzinie może być też jakiś problem, który trzeba naprawić - stwierdził polityk.

Mówiąc o zadaniach, jakie będzie realizował w roli pełnomocnika ds. odbudowy Ukrainy, wskazał na odpowiedź na doraźne potrzeby, ale też planowanie działań po zakończeniu wojny.

"Najważniejsza koalicja na rzecz amunicji"

- Najważniejsze zadanie to, jak będzie świat pomagał Ukrainie od strony organizacyjnej. (...) Pytanie, jak optymalnie wykorzystać fakt, że Polska jest kluczowa na drodze do Ukrainy - próba odpowiedzi na to pytanie nie zawsze znajduje się w Warszawie, rzadko w Kijowie, a najczęściej w Waszyngtonie, Londynie, politycznych centrach pomocy Ukrainie, gdzie też zastanawiają się, jak to zorganizować na koniec wojny - zaznaczył.

- Absolutnie najważniejsza jest dziś koalicja na rzecz amunicji - wskazał Kowal, przyznając, że UE dostarczy teraz połowę planowanych pocisków. - Zawsze w takiej analizie trzeba doliczyć dynamikę - dynamika jest dobra, bo to się zaczyna wreszcie rozkręcać - ocenił polityk.

Paweł Kowal powiedział, że 50 mld euro unijnej pomocy dla Ukrainy pokryje tylko część kosztów związanych z wojną. Pieniądze potrzebne są między innymi na uporządkowanie spraw administracyjnych i funkcjonowanie państwa.

Poseł KO powiedział, że konieczne jest też wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych. - Te środki powinny zostać przeznaczone na amunicję i uzbrojenie. Chodzi o taki rodzaj broni, która może razić cele w Rosji - dodał.


Posłuchaj

15:06
Paweł Kowal: jeżeli działania Putina zaczną przynosić skutki dla niego, to dla nas były to czarny scenariusz (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

*** 

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość:
 Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska)
Data emisji:
 2.02.2023
Godzina emisji: 
8.45

pg/kormp

Polecane