"Minimum tekstu, maksimum treści" - Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Minimum tekstu, maksimum treści" - Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie
Muzeum wyrosło z Izby Pamięci pułkownika Kuklińskiego, która powstała w 2006 roku i dokumentowała misję wywiadowczą pierwszego oficera Wojska Polskiego w NATO.Foto: Pawel Wodzynski/East News

Dotykowe ekrany, wirtualna rzeczywistość, hologramy i kino. Do tego mnóstwo nietuzinkowych eksponatów, o wielkiej wartości historycznej. Muzeum Zimnej Wojny jest najbardziej efektywnym muzeum nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. Zwiedzający mogą się przekonać, jak wielki był wkład naszego kraju w zwycięstwo Ameryki nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim.

  • Muzeum wyrosło z Izby Pamięci pułkownika Kuklińskiego, która powstała w 2006 roku i dokumentowała misję wywiadowczą pierwszego oficera Wojska Polskiego w NATO.
  • - Wzbogaciliśmy ją o nowe eksponaty, także multimedialne, i postanowiliśmy opowieść o Ryszardzie Kuklińskim wpisać w szerszy kontekst - opowiadał w jednej z rozmów dyrektor placówki Filip Frąckowiak.
  • Jak dodaje: "zależało nam, żeby podkreślić rolę Polski w demokratyzacji Europy w końcowej fazie zimnej wojny"

Muzeum Zimnej Wojny działa od 2018 roku w Warszawie. Powstało z Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego - pułkownika Ludowego Wojska Polskiego i szpiega CIA o pseudonimach "Jack Strong" i "Mewa". Siedziba muzeum mieści się na Starym Mieście w Warszawie, w podziemiach dawnego komisariatu Milicji Obywatelskiej przy ul. Jezuickiej 1/3, w którym zamordowano maturzystę Grzegorza Przemyka.

Muzeum na miarę współczesności 

W muzeum można zagrać w gry w 3D i wcielić się w generała Kuklińskiego lub w pułkownika Olega Pieńkowskiego. Można także obejrzeć kryzys kubański przez peryskop - z poziomu sowieckiego okrętu. - Staramy się być nowocześni, tak by przyciągnąć młodzież - dodaje dyrektor, Filip Frąckowiak.

- W jednym z pomieszczeń stworzyliśmy Salę Ofiar Komunizmu, dla której punktem wyjścia była historia Grześka Przemyka. Tam też, w sposób międzynarodowy, pokazujemy liczbę ofiar komunizmu na całym świecie, zwłaszcza w państwach, do których został on wprowadzony przez Moskwę czy przez Pekin - mówił w Polskim Radiu.

Posłuchaj

9:31
"Minimum tekstu, maximum treści" - Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pułkownik Kukliński

  • Miał dostęp do ściśle tajnych dokumentów, również tych zawierających plany strategiczne ewentualnej wojny państw Układu Warszawskiego zależnych od ZSRR z krajami NATO.
  • W latach 1971-1981 przekazał je Amerykanom w nadziei, że w ten sposób uchroni kraj przed widmem III wojny światowej.
  • W 1981 roku został ewakuowany do Stanów Zjednoczonych. Trzy lata później, w tajnym procesie, Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał płk. Kuklińskiego za winnego "zdrady państwa i dezercji" i zaocznie skazał go na karę śmierci. W 1997 roku został on uniewinniony.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Filip Frąckowiak (dyrektor Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie)
Data emisji: 1.02.2024
Godzina emisji: 12.38

wmkor

IAR/polskieradio.pl/zch

Polecane