"Bizantyjska nostalgia", czyli szukanie wspólnych korzeni sztuki polskiej i ukraińskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Bizantyjska nostalgia", czyli szukanie wspólnych korzeni sztuki polskiej i ukraińskiej
Wystawę "Bizantyjska nostalgia" można oglądać na Zamku Ujazdowskim w WarszawieFoto: Foto Olimpik/REPORTER

Jeśli kogoś interesują podobieństwa między sztuką polską a ukraińską, powinien koniecznie odwiedzić wystawę "Bizantyjska nostalgia". Można ją oglądać do kwietnia na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

  • Ideą projektu "Bizantyjska nostalgia" jest poszukiwanie podobieństw między sztuką polską a ukraińską oraz znalezienie ich wspólnych źródeł w kulturze.
  • Na wystawie na Zamku Ujazdowskim można zobaczyć dzieła kilkudziesięciu XX-wiecznych i współczesnych artystów z obu krajów.
  • Ekspozycja będzie czynna do 7 kwietnia 2024 roku.

"Bizantyjska nostalgia" to cytat z Tadeusza Kantora. Artysta określił w ten sposób twórczość Jerzego Nowosielskiego, słynnego malarza, którego setną rocznicę urodzin obchodziliśmy w 2023 roku. Zdaniem Viktorii Burlaki Nowosielski był "jednym z najwybitniejszych metafizyków dwudziestego stulecia", działającym na przecięciu tradycji kulturowych Wschodu i Zachodu.

– Dla mnie metafizyka to jest coś, co zawsze jest w sztuce. To taki pociąg do innej strony życia, do tego, co jest niewidoczne, ale nadaje sens życiu – mówi kuratorka wystawy na Zamku Ujazdowskim.

Sztuka dwóch sąsiednich narodów

"Bizantyjska nostalgia" prezentuje prace około 50 artystów z Polski i Ukrainy, m.in. Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Dmytro Hreka i Zinaidy Kubar. – Moim celem było pokazanie, jaką fajną sztukę mają Ukraińcy i jak bardzo jest ona podobna do sztuki polskiej – mówi Viktoria Burlaka, która osobiście wybierała dzieła prezentowane na ekspozycji.

Wystawa "Bizantyjska nostalgia", której wernisaż odbył się 26 stycznia, jest dostępna dla publiczności od 27 stycznia do 7 kwietnia 2024 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Posłuchaj

5:20
"Bizantyjska nostalgia", czyli szukanie wspólnych korzeni sztuki polskiej i ukraińskiej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Viktoria Burlaka (kuratorka wystawy "Bizantyjska nostalgia" na Zamku Ujazdowskim)
Data emisji: 30.01.2024
Godzina emisji: 14.12

kc

mpkor

Polecane