Miłosna historia z Chopinem w tle. Nowa powieść J.M. Coetzeego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miłosna historia z Chopinem w tle. Nowa powieść J.M. Coetzeego
"Polak" to nowa książka noblisty Johna Maxwella Coetzeego.Foto: Bridgeman Images/East News

Skomplikowana relacja miłosna, porównywana do związku Fryderyka Chopina z George Sand – taka jest główna oś książki "Polak", nowego dzieła noblisty Johna Maxwella Coetzeego.

  • John Maxwell Coetzee urodził się 83 lata temu w RPA. Potem mieszkał kolejno w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a od 2006 roku jest obywatelem Australii.
  • W 2003 roku pisarz został uhonorowany literackim Noblem. Na też na koncie dwie prestiżowe Nagrody Bookera.
  • Książka "Polak" miała polską premierę 24 stycznia 2024 roku.  

Każda nowa książka napisana przez noblistę jest wydarzeniem zauważonym przez literacki świat. To jest zawsze taki moment, kiedy sprawdzamy, czy ten pisarz lub pisarka są jeszcze w formie, czy nadążają, czy będzie się to dobrze czytało – przyznaje krytyk literacki Adam Szaja.

Wibruje, iskrzy i prowokuje

Jak czytamy w opisie książki, "Polak" to "kameralna, subtelna opowieść o dwojgu samotnych ludzi, która wibruje i iskrzy od niedopowiedzeń, prowokuje pytania o to, skąd się bierze fascynacja, kiedy rodzi się namiętność, wreszcie, czym jest miłość".

Główny bohater, pianista o nazwisku Witold Walczykiewicz, jest już po siedemdziesiątce. Leci na koncert do Hiszpanii, gdzie ma się nim zaopiekować pewna kobieta. Nawiązuje się między nimi romans, niestety ona jest mężatką…

Walczykiewicz jak Chopin

John Maxwell nieprzypadkowo uczynił bohaterem swojej książki naszego rodaka. Amerykański pisarz ma bowiem polskie korzenie – jego pradziadek ze strony matki urodził się we wsi Czarnolas w województwie wielkopolskim.

Część fabuły "Polaka" rozgrywa się na Majorce. W związku z tym część krytyków zaczęła się doszukiwać analogii pomiędzy historią książkowych bohaterów a biografią Fryderyka Chopina. To właśnie na tej hiszpańskiej wyspie genialny kompozytor stworzył wiele swoich dzieł, mając u swojego boku francuską pisarkę George Sand.


Posłuchaj

6:21
Nowa powieść J. M. Coetzee (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Adam Szaja (krytyk literacki)
Data emisji: 29.01.2024
Godzina emisji: 12.44

kc

kor-wm

Polecane