Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra także za granicą
2024-01-27, 11:01 | aktualizacja 2024-01-27, 13:01
Licytacje, wolontariusze, chęć niesienia pomocy i mnóstwo ludzi dobrej woli – tak wygląda Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, również za granicą. Sztaby Orkiestry znajdują się w wielu zakątkach świata i działają równie prężnie jak te polskie. Największy zagraniczny sztab WOŚP jest w Chicago. Jak wyglądają sztaby za granicą? Które państwa zagrają wraz z Orkiestrą?
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 32. Wielki finał zaplanowany został na 29 stycznia.
- Mimo że wolontariusze wyjdą z puszkami na ulice dopiero w niedzielę, już teraz na koncie WOŚP jest ponad 36 mln zł z różnego rodzaju aukcji i darowizn.
- W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla dzieci i dorosłych z problemami płuc po pandemii COVID-19.
- Z zebranych środków Fundacja Jurka Owsiaka kupi sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.
1685 sztabów, 120 tys. wolontariuszy i zaangażowanie na wszystkich kontynentach. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w niedzielę niemalże na całym świecie. Sztaby znajdować się będą m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach, we Francji, w Hiszpanii, Japonii, Kanadzie oraz na krańcach świata – w pobliżu biegunów południowego i północnego. W akcję zaangażowali się też polscy dyplomaci.
Wielka Brytania i Kanada dla WOŚP
Za granicą największa liczba wydarzeń w ramach finału WOŚP będzie miała miejsce w Wielkiej Brytanii. W tym kraju działają aż 32 sztaby: 26 w Anglii, cztery w Szkocji oraz po jednym w Walii i Irlandii Północnej.
W Kanadzie, gdzie finał WOŚP organizowany jest od 21 lat, 60 wolontariuszy od piątku do niedzieli będzie stało z puszkami przed polskimi sklepami, restauracjami, centrami kultury w trzech prowincjach: Albercie, Nowej Szkocji i Ontario. Ponadto w ambasadzie RP w niedzielę będzie prowadzona licytacja przedmiotów zgłoszonych na aukcję.
Szwecja zagra po raz pierwszy!
W Szwecji po raz pierwszy odbędzie się stacjonarna impreza WOŚP w Sztokholmie, a także kolejny raz Orkiestra zagra w Malmö. Sztokholmski sztab zbierze się w centrum kultury w dzielnicy Ragsved, gdzie zaplanowano m.in. koncert polsko-ukraińskiej orkiestry, występ zespołu tanecznego Piastowie, loterię oraz zabawy dla dzieci.
Posłuchaj
Od Hiszpanii po biegun północny i południowy
W Hiszpanii Orkiestra będzie grać w Madrycie, Barcelonie, Gioronie oraz w Marbelli na południu kraju. W niedzielę odbędą się tam m.in. warsztaty kulinarne oraz nauka polskich piosenek i tańców dla dzieci.
Orkiestra gra także dosłownie na krańcach świata! Jeden ze sztabów znajduje się w pobliżu bieguna południowego, na Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, a drugi w pobliżu bieguna północnego, na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego.
Czytaj także
- "Jedyne takie miejsce": przygotowania do 32. finału WOŚP
- 32. finał WOŚP. Przedmioty od prezydenta USA do wylicytowania na aukcjach
Bali, Bangkok, antypody i Tokio
Po raz siódmy WOŚP zagości także na indonezyjskiej wyspie Bali, a na główne wydarzenie organizowane w jednej z restauracji Bangkoku (Tajlandia) będzie można dojechać specjalnie do tego przeznaczonym tuk-tukiem.
Co więcej, Orkiestra gra również w trzech sztabach na antypodach, a w australijskim Melbourne zaprasza m.in. na polskie koncerty, aukcje i zabawy dla najmłodszych. Wśród rzeczy do wylicytowania jest m.in. daszek z podpisem Huberta Hurkacza, ćwierćfinalisty tegorocznego Australian Open.
W japońskim Tokio Finał WOŚP odbędzie się po raz ósmy. Organizatorzy tradycyjnie zapowiadają specjalną muzykę i lokalne przysmaki oraz aukcje na żywo, gdzie do wygrania będzie m.in. ekskluzywny obiad lub kolacja z ambasadorem RP w Japonii Pawłem Milewskim.
Największy sztab za granicą: Chicago!
Największy zagraniczny sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajduje się w Chicago. Jak amerykańska Polonia angażuje się w przygotowania? O tym opowiedział w Trójce Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych.
Posłuchaj
Niezwykła licytacja Marka Wałkuskiego
Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, przeznaczył na licytację 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ekskluzywny zestaw: pudełeczko prezydenckich M&M's prosto z pokładu Air Force One oraz firmowy kubek Joe Bidena.
Kilka miesięcy temu dziennikarz leciał prezydenckim samolotem Air Force One. Na pokładzie otrzymał – jak każdy z pasażerów – pudełeczko cukierków. Znajduje się na nim prezydencka pieczęć i podpis prezydenta. To zwyczaj pochodzący z czasów prezydenta Johna F. Kennedy'ego – wtedy pasażerom wręczano paczkę papierosów. Od 1988 roku papierosy zostały zastąpione paczką cukierków.
Cukierki zachował, bo – jak mówi – "Głupio tak zjeść tak wyjątkowy prezent". Do pudełka cukierków dołączył oficjalny gadżet Białego Domu: elegancki ceramiczny kubek z prezydencką pieczęcią i wygrawerowanym na drewnianej pokrywce podpisem 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w Waszyngtonie od ponad dziesięciu lat. Jak zauważa korespondent, biorący udział w koncertach i licytacjach czują się bardziej związani z Polską.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Bed and breakfast
Prowadzą: Radosław Nałęcz
Gość: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych)
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Lis
Data emisji: 27.01.2024
Godziny emisji: 6.21, 6.32, 6.37
IAR/zch
kor-mp