Dziury w drodze – czy jesteśmy na nie skazani?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dziury w drodze – czy jesteśmy na nie skazani?
Dziury w drogach uprzykrzają życie polskim kierowcomFoto: Shutterstock/Georgii Shipin

Dziury w jezdni uprzykrzają życie polskim kierowcom. Chwila nieuwagi i można stracić kołpak od koła, a w najgorszym wypadku nawet trwale uszkodzić zawieszenie samochodu. Czy żyjąc w naszym klimacie, jesteśmy skazani na jeżdżenie po dziurawych drogach?

  • Gwałtowne zmiany temperatury są jednym z czynników przyczyniających się do pękania asfaltu.
  • Polskie drogi często nie są remontowane, nawet jeśli kończy się okres trwałości nawierzchni, określony przez wykonawcę.
  • Kierowca, który uszkodzi samochód na nierównej drodze, może domagać się odszkodowania od zarządcy.

Bieżące remonty dróg i chodników pochłaniają sporą część budżetu polskich miast. Sam tylko Kraków przeznaczył na ten cel w 2024 roku 23 mln zł. Zarządcy dróg winę za ich zły stan zrzucają na warunki klimatyczne. – Chociażby ostatnie dwa dni pokazują, że – jak mawiał klasyk – taki mamy klimat. Jeszcze wczoraj temperatura była około zera albo na lekkim minusie, a dzisiaj mamy już prawie 10 stopni. To jest zabójstwo dla asfaltu – mówi Krzysztof Wojdowski z Zarządu Dróg m. Krakowa.

Szkopuł w tym, że w położonych w tej samej strefie klimatycznej Niemczech jakość miejskich dróg jest o wiele lepsza. Może zatem nie tylko pogoda jest winna? – Kultura techniczna krajów takich jak Niemcy jest dużo wyższa niż w Polsce – przyznaje dr Piotr Zieliński z Politechniki Krakowskiej.

Asfalt stary i wrażliwy

Dorywcze łatanie dziur w jezdni nie zastąpi okresowych remontów całych odcinków dróg. Obecna technologia modyfikacji asfaltu pozwala na wykonanie naprawdę trwałych nawierzchni. Niestety, tego typu materiały są bardzo drogie, dlatego ulice w polskich miastach projektowane są najczęściej z trwałością określaną na 20 lat.

– Pytanie, która droga po 20 latach jest wymieniana. Podejrzewam, że jeśli nic się nie dzieje, to nikt tych pieniędzy tam nie wykłada, żeby ją powtórnie wykonać. A jeżeli droga leży 30 lat, to ten asfalt jest już stary i bardziej wrażliwy na pękanie – tłumaczy dr Zieliński.

Miasto płaci odszkodowania

Kierowca, który uszkodzi swój samochód na dziurawej drodze, może domagać się odszkodowania od jej zarządcy. W 2023 roku Kraków uwzględnił prawie sto takich wniosków i wypłacił z tego tytułu poszkodowanym ćwierć miliona złotych.


Posłuchaj

2:47
Dziury w drodze – czy jesteśmy na nie skazani? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 
Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Bartłomiej Bujas (PR Kraków)
Data emisji: 25.01.2024
Godzina emisji: 6.42

kc

kor-mp

Polecane