Nominacje do Oscarów: porażka "Chłopów", wielki sukces "Oppenheimera" i niespodziewany "Strefy interesów"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nominacje do Oscarów: porażka "Chłopów", wielki sukces "Oppenheimera" i niespodziewany "Strefy interesów"
Ogłoszono nominacje do Oscarów. Najwięcej otrzymały filmy: "Oppenheimer" (13),„Biedne istoty” (11), „Czas Krwawego Księżyca” (10), „Barbie” (8) i „Maestro” (7)Foto: PAP/EPA

Poznaliśmy nominacje do Oscarów i nie było wielkich zaskoczeń. Najwięcej nominacji dla "Oppenheimera" (13), "Biednych istot" (11), "Czasu Krwawego Księżyca" (10), "Barbie" (8) i "Maestro" (7). Malarsko animowani "Chłopi" zostali pominięci, ale cieszy aż pięć nominacji dla brytyjsko-polsko-amerykańskiej produkcji "Strefa interesów".

  • Absolutnym tegorocznym oscarowym faworytem jest "Oppenheimer" w reżyserii Christophera Nolana, który dostał 13 nominacji. Wśród nich są właściwie wszystkie najważniejsze: najlepszy film, reżyser, aktor pierwszoplanowy, aktor drugoplanowy, aktorka drugoplanowa i scenariusz adaptowany.
  • Brytyjsko-polsko-amerykańska "Strefa interesów" w reżyserii Jonathana Glazera została nominowana w pięciu kategoriach: najlepszy film, reżyser, scenariusz adaptowany, pełnometrażowy film międzynarodowy, dźwięk.
  • "Chłopi" w rezyserii DK  Welchman i Hugh Welchmana nie zostali nominowani w  kategorii "najlepszy długometrażowy film animowany".

Szansa na pięć statuetek "Strefy interesów"

– To bardzo miła chwila i kiedy oglądałam ogłoszenie nominacji, rzeczywiście liczyłam sobie "tu mamy szansę, tu mamy szansę, tu nie, tu też nie". I wyszło na to, że dostaliśmy aż pięć nominacji – komentuje Ewa Puszczyńska, współproducentka "Strefy interesów". – To była ogromna niespodzianka i ogromny sukces nas wszystkich, całego  zespołu, który pracował przy tym filmie (…) że ma pięć nominacji i jest tak świetnie wszędzie przyjmowany – cieszy się.

Łukasz Żal bez trzeciej nominacji

Nominacji nie otrzymał niestety autor zdjęć, Łukasz Żal, dla którego byłaby to już trzecia nominacja po "Idzie" (nominacja 2015) i "Zimnej wojnie" (nominacja 2019). – Ale nic nie zmieni dwóch faktów: tego, że mamy wspaniały, wyjątkowy film, którego nie waham się nazwać dziełem sztuki, i tego, że mamy pięć nominacji. Myślę, że któraś z tych nominacji przekuje się w Oscara – uważa Ewa Puszczyńska.

Strefa interesów (2023) teaser PL/YouTube GutekFilm

Wielki Szlem dla "Maestra"?

Spośród pięciu filmów, które dostały najwięcej nominacji, "Maestro" Bradleya Coopera z siedmioma szansami na statuetkę zajął piąte miejsce. Jednak jako jedyny ma możliwość zgarnąć legendarnego Wielkiego Szlema Oscarowego, czyli pięć najważniejszych nagród: dla najlepszego filmu, reżysera, aktora pierwszoplanowego, aktorki pierwszoplanowej i za najlepszy scenariusz.

Pozostałe cztery takiej szansy nie mają, bo zawsze brakuje któregoś z klocków. "Oppenheimer" Christophera Nolana dostał aż 13 nominacji, ale wśród najważniejszych zabrakło tej dla aktorki pierwszoplanowej. Wśród 11 nominacji dla "Biednych istot" Yorgosa Lantimosa nie przyznano tej dla aktora pierwszoplanowego, podobnie też było w przypadku "Czasu Krwawego Księżyca" (10 nominacji). Natomiast w przypadku ośmiu nominacji dla "Barbie" pominięto zarówno reżyserię, jak i aktorkę pierwszoplanową oraz aktora pierwszoplanowego.

 Maestro | Oficjalny zwiastun/YouTube Netflix Polska


Przeczytaj także


Posłuchaj

6:20
Mila niespodzianka w nominacjach do Oscara: pięć nominacji dla "Strefy interesów" (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 24.01.2024
Godzina emisji: 13.33

pr/pg

Polecane