Reklama

reklama

Prace domowe dla uczniów – czy powinny być zlikwidowane?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prace domowe dla uczniów – czy powinny być zlikwidowane?
MEN chce, aby dzieciom z klas 1-3 nie zadawano w szkołach prac domowychFoto: Shutterstock/Irina Wilhauk

Zgodnie z zapowiedziami rządu, od kwietnia mają zmienić się zasady zadawania prac domowych uczniom szkół podstawowych. Czy to rozwiąże problem przeładowania dzieci obowiązkami? A może szkopuł tkwi zupełnie gdzie indziej?

  • Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, aby uczniom klas 1-3 szkół podstawowych w ogóle nie zadawać prac domowych.
  • Głównym problemem polskich szkół są absurdalnie przeładowane programy nauczania.
  • Dużą część materiału nauczyciele kierują do samodzielnego opracowania przez uczniów, na czym zyskują przede wszystkim korepetytorzy.

Zuzanna Bogusz jest uczennicą szkoły średniej. Działa też w Stowarzyszeniu Umarłych Statutów, zajmującym się chronieniem praw uczniów. Przyznaje, że prace domowe są zmorą jej koleżanek i kolegów, szczególnie jeśli trafi się na nauczyciela, który uważa, że jego przedmiot jest najważniejszy w całym programie nauczania.

– Jest mnóstwo nauczycieli, którzy zadają bardzo złożone prace. To też jest kwestia tego, czy ktoś faktycznie przykłada się do tych zadań i robi je sam, czy robi je dziesięć minut przed lekcją, na przerwie, spisując od kolegi. Jeżeli ktoś robi je uczciwie w domu, to są to długie godziny, często do późnej nocy – mówi Zuzanna.

Prace domowe bez szaleństwa

Na ulżenie doli licealistów trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Najbliższe plany MEN, związane z likwidacją prac domowych, dotyczą bowiem wyłącznie dzieci ze szkół podstawowych, i to z klas 1-3. Niektóre szkoły już dziś traktują tych uczniów ulgowo. Tak jest na przykład w szkole, w której pracuje Staszek Dutka, polonista i autor podcastu Dzikie Lektury. 

- Jest taka zasada, że w klasie pierwszej praca domowa powinna zajmować dziecku nie więcej niż 10 minut, w klasie drugiej 20, a w trzeciej 30 minut dziennie. Chodzi o to, żeby dziecko mogło popracować w domu, coś tam sobie powtórzyło, ale żeby nie było w tym szaleństwa – tłumaczy gość Trójki.


Posłuchaj

4:41
Prace domowe dla uczniów – czy powinny być zlikwidowane? Cz. 1 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przeładowane programy nauczania – źródło wszelkich problemów

Jak twierdzi Staszek Dutka, głównym problemem polskiej szkoły są straszliwie przeładowane programy nauczania. Duża część materiału nie zostaje w związku z tym przerobiona podczas lekcji, a nauczyciele przerzucają ją do prac domowych. Taka sytuacja cieszy najbardziej korepetytorów.

– To jest ogromny rynek w Polsce. Można powiedzieć, że to jest taka hipokryzja polskiej szkoły, że niby uczy, ale gros roboty przerzuca na zewnętrznych korepetytorów – przyznaje polonista.

Dutka zaznacza też, że dla niego wypracowanie napisane przez ucznia podczas lekcji ma o wiele większą wartość niż to, które powstaje w domu. – Wtedy wiem, że taka praca jest samodzielna. Mamy przecież takie zjawisko, że w tej chwili uczniowie po prostu kopiują gotowe fragmenty wypracowań z internetu. 

Uczę czegoś, w co sam nie wierzę

Gość Trójki zachęca minister edukacji Barbarę Nowacką, aby przede wszystkim prowadziła konsultacje ze środowiskiem nauczycieli. – Wtedy by usłyszała, że ludzie są zirytowani, zmęczeni tym, że mają tak dużo materiału do przerabiania. Sam jako nauczyciel w ogóle mam takie przekonanie, że mam mnóstwo materiału, który wydaje mi się bezsensowny i muszę uczyć czegoś, w co sam nie wierzę – mówi Staszek Dutka.

– Jeżeli nauczyciele mają plan działania, który jest realizowany, to wtedy cały system działa zdrowo i nie trzeba się wspomagać dodatkowymi korepetytorami – dodaje polonista.


Posłuchaj

5:08
Prace domowe dla uczniów – czy powinny być zlikwidowane? Cz. 2 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Goście: Zuzanna Bogusz (uczennica szkoły średniej, działaczka Stowarzyszenia Umarłych Statutów), Staszek Dutka (polonista, autor podcastu Dzikie Lektury)
Data emisji: 24.01.2024
Godziny emisji: 7.10, 7.17

kc

kor-mp

Polecane