100-lecie urodzin Zbigniewa Herberta. Poeta na muralu w centrum Warszawy
2024-01-23, 20:01 | aktualizacja 2024-01-23, 20:01
Narodowe Centrum Kultury (NCK) upamiętniło przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta muralem w centrum Warszawy. Nowe streetartowe dzieło na kamienicy Tamka 47 jest malarską interpretacją fotografii poety z roku 1963, wzbogaconą o fragment wiersza "Przesłanie Pana Cogito".
- Autorką muralu o powierzchni 220 m2 na ścianie kamienicy Tamka 47 jest Magdalena Kaczanowska.
- Mural jest malarską interpretacją fotografii Zbigniewa Herberta z roku 1963 autorstwa Cezarego Marka Langdy.
- W czwartek, 25 stycznia, odbędzie się w Kordegardzie, Galerii NCK, wernisaż wystawy "Jan P. Kaczmarek – Marzyciel" poświęconej życiu i twórczości tego wybitnego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej.
Wielka przestrzeń, wielka idea, wielki człowiek
– Zbigniew Herbert to chyba mistrz mistrzów, bo kiedy rozmawiać z osobami, które zajmują się literaturą, w szczególności tą współczesną, to kiedy mówimy o tomiku z 1974 roku, czyli "Pan Cogito", to jest jeden z najważniejszych tomików poezji. Objętościowo niezbyt duży, ale esencjonalnie przejmujący. I nie do końca zdajemy sobie sprawę, że wiele sentencji, których używamy, pochodzi od Herberta – mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. – Mural, który ma ponad 200 m2, to bardzo duża, okazała praca. Chodzi o to, że ludzie, stojąc na Tamce w korku, spoglądając na niego, czasami zwracają uwagę, że ktoś jest podpisany, że jest jakiś cytat. I kiedy wracają do domu, ten cytat jest w głowach, więc sięgają po źródło, by szybko sprawdzić, z czym to jest związane – wskazuje.
– Zresztą inny autor, Ryszard Kapuściński, pisał w "Cesarzu", że powiązanie twarzy i nazwiska jest bardzo ważne, bo to prawie pewien awans w strukturze społecznej. Ale nie chodzi o awans: chodzi o to, że poezja jest swoistym remedium na dobre i na złe, że zaczyna się czytanie 1 stycznia każdego roku i kończy się 31 grudnia. Nie szukajmy pretekstu, aby nie czytać – apeluje.
Przestrzeń miejska dla znanych postaci
Narodowe Centrum Kultury wielokrotnie wykorzystywało przestrzeń miejską dla upamiętniania rocznic ważnych wydarzeń i jubileuszy znanych postaci, jak np. mural Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na warszawskim Solcu z okazji setnej rocznicy urodzin poety, 10 murali dla uczczenia jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dzieło przedstawiające luminarzy polskiej literatury: Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza i C.K. Norwida – patronów roku 2021, malatury upamiętniające 30-lecie i polską prezydenturę Grupy Wyszehradzkiej czy jubileusz powstania "Solidarności".
Przeczytaj także:
- Rzecznik NCK: czekamy na zdjęcia z muralowym Norwidem, będą nagrody
- 150 lat impresjonizmu: wielka wystawa malarstwa w paryskim Musée d'Orsay już od marca
- Ukryte oblicza znanych dzieł na niecodziennej wystawie w Madrycie
Wystawa poświęcona Janowi A.P. Kaczmarkowi
Już w czwartek, 25 stycznia, odbędzie się w Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury, wernisaż wystawy "Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel" poświęconej życiu i twórczości wybitnego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, laureata Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu "Marzyciel". Ekspozycja w Kordegardzie przybliży zwiedzającym postać i dorobek docenianego nie tylko w Hollywood twórcy i artysty. Na wystawie zobaczymy m.in. nieznane dokumenty, rodzinne fotografie, płyty gramofonowe, nagrody, pamiątki, partytury i instrumenty muzyczne, w tym zaprojektowany przez niego oryginalny niewkacz, jak również interesujące materiały audiowizualne.
Wystawa potrwa do 18 lutego 2024 roku.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 22.01.2024
Godzina emisji: 13.42
NCK/pr
kor-wm