Dom w Chorwacji w cenie batonika? To możliwe, jednak pod kilkoma warunkami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dom w Chorwacji w cenie batonika? To możliwe, jednak pod kilkoma warunkami
Wieś Komusina w Slawonii na północy ChorwacjiFoto: Shutterstock/Zlatko Guzmic

Sprzedaż domów za symboliczne 1 euro jest europejskim sposobem na walkę z wyludnieniem miejscowości bądź regionu. Dotychczas w takich pomysłach specjalizowali się przede wszystkim Włosi, teraz dołączyli do nich Chorwaci, którzy zaproponowali jeszcze niższą cenę: 60 groszy. Kto może kupić taki dom i czy warto to zrobić?

  • Symboliczna cena 1 euro za dom, to nie jest całość kosztów: zazwyczaj zakup takiego domu wiąże się z obowiązkiem jego wyremontowania w określonym czasie (np. 2 lata). Mogą się pojawić także inne wymagania.
  • Chorwaci proponują dom za 60 groszy. Skąd taka cena? Akcja nazywa się „Dom za 1 kunę”. Od kiedy Chorwacja jest w strefie euro, przelicznik mówi, że 1 kuna to 13 eurocentów, czyli właśnie 60 groszy.
  • Oferta w Chorwacji dotyczy par poniżej 45 roku życia (małżeństwo bądź związek nieformalny), osób niekaranych oraz nieposiadających innych nieruchomości.

Dobry pomysł dla „cyfrowych nomadów”

Chorwacja to w Polsce niezwykle popularny w Polsce kierunek wyjazdów wakacyjnych. – To jest kraj, który zapewnia nam przyjazną mentalną przestrzeń. Chorwaci są do nas podobni, bo to bracia Słowianie, dlatego czujemy się tu dobrze – potwierdza Pauliną Kovacević, przewodniczka po Dubrowniku. – I jeżeli nie stać nas na nieruchomość na wybrzeżu, to obserwuję ruch inwestorów i zainteresowanie tymi terenami, które są mniej popularne: wokół Zagrzebia, "na zagorju". Albo Slawonia pod granicą węgierską, która oferuje tereny niemal nietknięte przemysłem – opowiada.

– Slawonia to rzeczywiście fajne miejsce, pod warunkiem że mamy możliwość zarobku albo dochód pasywny (np. emerytura), albo możemy sobie pozwolić na podróżowanie i bycie „cyfrowym nomadem”, który siądzie z komputerem i będzie pracował zdalnie – dodaje.

Sposób na walkę z wyludnieniem

Oferta chorwackiej gminy, która sprzedaje domy za 60 groszy, zawiera jednak wiele dodatkowych warunków. Dotyczy ona par poniżej 45 roku życia (także w nieformalnym związku), poza tym chętni na dom nie mogą być karani ani posiadać już innej nieruchomości.

– Już po tym widać, że chodzi o młodych ludzi, o to, aby zagwarantować rozwój danego obszaru. To sposób na walkę z wyludnianiem się regionu – komentuje rozmówczyni Radosława Nałęcza. – A jeśli nie skorzystamy z tej oferty i spojrzymy na oferty prywatne, na rynek wtórny, to widać, że różnica w cenach między wybrzeżem a częścią kontynentalną Chorwacji jest ogromna – wskazuje.


Posłuchaj

7:05
Chorwaci sprzedają domy za grosze. Ale są warunki.,.. (Bed and Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Bed and Breakfast
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Paulina Kovacević (przewodniczka po Dubrowniku)
Data emisji: 20.01.2024
Godzina emisji: 7.21

pr/kor

Polecane