"Ewolucja, nie rewolucja". Agnieszka Szydłowska dyrektorką Programu 3 Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ewolucja, nie rewolucja". Agnieszka Szydłowska dyrektorką Programu 3 Polskiego Radia
Agnieszka Szydłowska została nową dyrektorką radiowej Trójki. Foto: Polskie Radio / Krzysztof Świeżak

- Chciałabym, żeby Trójka nie była Trójką "moją", tylko żeby to była Trójka, która rozpocznie i śmiało włączy się w rozmowę o tym, jaki kształt mają mieć media publiczne w Polsce. Będzie nie tylko uczestnikiem biernym, ale też prowokowała różnego typu spotkania. To jest właściwie plan na mój początek - mówi Agnieszka Szydłowska, która od 18 stycznia pełni funkcję dyrektorki Programu 3 Polskiego Radia.

  • Nową dyrektorką Programu 3 Polskiego Radia została Agnieszka Szydłowska, związana z rozgłośnią już w przeszłości.
  • Nasze wyzwanie to znalezienie formuły na media publiczne - mówi dyrektorka w rozmowie z Karoliną Rożej.
  • Dyrektorka zaznacza, że zmiany w radiowej Trójce będą ewolucją, a nie rewolucją.

Agnieszka Szydłowska to dziennikarka radiowa i telewizyjna. Radia uczyła się w Radiostacji (Rozgłośnia Harcerska), umiejętności rozwijała w radiowej Trójce, a ostatnie trzy lata spędziła, tworząc podcasty dla newonce.radio. Za działalność internetową w roku 2023 zdobyła Best Stream Awards w kategorii "Osobowość radia w streamingu". Jej wywiady, czy to radiowe czy udostępniane w formie podcastów, łączyła zawsze niewymuszona radość ze spotkania, dystans do siebie i erudycja. Kilkunastoletnia współpraca z TVP Kultura to dziesiątki programów poświęconych wybitnym osobowościom świata sztuki oraz promocji wydarzeń kulturalnych. 

- Miałam silne przekonanie, że jeżeli wracać do miejsca, które się zna, to jednak po to, żeby mieć na nie wpływ - przyznaje Agnieszka Szydłowska, która pracę na stanowisku dyrektorki rozpoczęła od spotkania z załogą Programu 3 Polskiego Radia. - To były takie słowa, które gdzieś miałam w głowie, a nawet w jednym wywiadzie wypowiedziałam. Okazuje się, że czasami los stawia przed nami taką decyzję i mówi "sprawdzam" - dodaje.

Przyszłość radiowej Trójki

Nowa dyrektorka zaznacza, że przebudowę anteny musi poprzedzić rozmowa o kształcie mediów publicznych. - Bez tego trudno cokolwiek zaczynać. To wiele rzeczy, które dotyczą wszystkich programów, które mamy w Polskim Radiu. (...) To jest firma, która ma ogromne możliwości, jeśli chodzi o ludzi, sprzęt i zasięg. Ale jednocześnie to firma, która musi jakoś dostosować się do dzisiejszych czasów. Nasze wyzwanie to znalezienie formuły na media publiczne - podkreśla Agnieszka Szydłowska w rozmowie z Karoliną Rożej.

- Jesteśmy tutaj dlatego, że obywatele składają się na naszą pracę. Mamy więc obowiązek, misję, żeby nasz program odpowiadał na to zapotrzebowanie. A to coś znacznie więcej, niż tylko granie muzyki, dżingli, ściganie się na wykresy słuchalności. To, co możemy dać przez trwanie tej firmy, to rzetelność i jakość - zaznacza.

Dyrektorka radiowej Trójki przedstawiła również niektóre z pomysłów, jakie pojawiły się względem anteny. - Chcę, żeby na tej antenie wróciło słowo i muzyka bardziej różnorodna niż obecnie. Chciałabym także, żeby ta antena znowu przywiązywała do siebie ludzi - wymienia.

Głośne powroty na Myśliwiecką?

Czy należy spodziewać się powrotu niektórych z dziennikarzy, którzy w ostatnich latach pożegnali się z rozgłośnią? - Świat poszedł do przodu. Zagospodarowując dziennikarzy, którzy odchodzili przez te lata z Trójki, powstały dwa świetnie działające, obywatelskie projekty, w których układ jest jasny. (...) Pytanie o to, czy szykują się głośne powroty, to trochę pytanie o to, czy mamy zamiar ruchu agresji wobec tych projektów. Absolutnie nie; mamy wręcz coś, co mogę nazwać paktem o nieagresji - zapewnia dyrektorka Programu 3.


Posłuchaj

7:44
"Ewolucja, nie rewolucja". Agnieszka Szydłowska dyrektorką Programu 3 Polskiego Radia (Ekspres Jedynki)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

***

Audycja: "Ekspres Jedynki"

Prowadziła: Karolina Rożej

Gość: Agnieszka Szydłowska (dyrektorka Programu 3 Polskiego Radia)

Data emisji: 16.01.2024

Godzina emisji: 15.35

qch/kc

Polecane