Setki miniaturowych pianin na wyjątkowej wystawie we Wrocławiu
2024-01-18, 17:01 | aktualizacja 2024-01-18, 22:01
Wrocławska galeria Toy Piano oferuje swoim gościom wyjątkową kolekcję ponad 300 miniaturowych pianin. Co ciekawe, choć w założeniu są one zabawkami, wiele z nich było użytych w nagrywaniu profesjonalnych płyt – twórca galerii, Paweł Romańczuk, jest bowiem także liderem zespołu Małe Instrumenty.
- Minipianina wystawiane w galerii Toy Piano mają od 4 do 49 klawiszy.
- W kolekcji znajdują się instrumenty-zabawki m.in. z Grecji, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Brazylii i byłego Związku Radzieckiego.
- Jedno z minipianin ma ponad 150 lat i zostało zakupione we Francji, dokąd zawiózł je Polak, żołnierz armii napoleońskiej.
Eksponaty prezentowane we wrocławskiej galerii Toy Piano tworzą coś więcej niż tylko kolekcję, jaką możemy znaleźć w wielu innych muzeach. – Kolekcja to jest zestaw przedmiotów pozbawionych swojej oryginalnej funkcji, a my cały czas używamy tych instrumentów do grania muzyki i w takim celu tak naprawdę te instrumenty gromadziłem – zaznacza twórca galerii, Paweł Romańczuk.
W 2006 roku założył on grupę Małe Instrumenty. Jak sama nazwa wskazuje, jej członkowie używają do tworzenia muzyki instrumentarium o wyjątkowo małych gabarytach. W 2010 roku zespół nagrał płytę z muzyką Fryderyka Chopina, używając do tego 20 różnych miniaturowych pianin i fortepianów. – Przy tej okazji napisałem książkę o historii tych instrumentów, a ich zbiór zaczął się rozrastać. W tej chwili liczy ponad 300 egzemplarzy – mówi gość "Trójki do trzeciej".
Pianina jak zegary
Miniaturowe pianina, podobnie jak ich "dorosłe" wersje, można stroić, aczkolwiek – jak twierdzi Romańczuk – nie jest to takie proste. – W większości tych pianin źródłem dźwięku nie są zwykłe struny, tylko metalowe pręty wiszące w środku instrumentu, trochę na kształt źródła dźwięku, jakie spotykamy w bijących zegarach, takich drewnianych, gabinetowych meblach.
Gość Trójki przypomina, że miniinstrumenty z galerii Toy Piano były produkowane jako zabawki. – Natomiast wiek XX i poszukiwanie eksperymentów dźwiękami doprowadziły do tego, że taki akurat instrument, będący formą zabawki, został na stałe wpisany w horyzont muzyki współczesnej – mówi Romańczuk.
Z ziemi francuskiej do Polski
Lider zespołu Małe Instrumenty osobiście oprowadza po galerii zwiedzających, opowiadając przy tym ciekawe historie związane z poszczególnymi minipianinami. Jedno z nich ma ponad 150 lat, a Romańczuk odkupił je od stuletniego Francuza. – Sam jako małe dziecko dostał ten instrument od swojego dziadka, Polaka, który dotarł do Francji razem z wojskami Napoleona. Jak dowiedział się, że sprzedaje ten instrument Polakowi, to bardzo się ucieszył, że instrument znów trafia w polskie ręce – opowiada gość Trójki.
Zachodnia jakość PRL-owskiej zabawki
W galerii Toy Piano można oglądać eksponaty pochodzące z wielu krajów europejskich, a także m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Brazylii i byłego Związku Radzieckiego. Tylko jedno mini-pianino jest rodzimej produkcji.
– Niestety w Polsce nie produkowano jakoś sprawnie tych instrumentów. Zajmowała się tym tylko i wyłącznie kielecka Spółdzielnia "Precyzja". Były to lata 70., kiedy kopiowaliśmy wzorce z Zachodu. Polecam przetestować go na miejscu w galerii, bo jest to dobry dowód na to, jak jakość Polski socjalistycznej broniła się w stosunku do produkcji z Zachodu – zachęca Paweł Romańczuk.
Posłuchaj
Zobacz też:
- Koncert w ramach Festiwalu "Eastern Waves" - Małe Instrumenty w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia
- Paweł Romańczuk przywraca wielkość małym instrumentom [ZOBACZ WIDEO]
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Paweł Romańczuk (twórca galerii Toy Piano, lider zespołu Małe Instrumenty)
Data emisji: 18.01.2024
Godzina emisji: 13.41
kc/mp