Reklama

reklama

"Miś o bardzo małym rozumku" - Kubuś Puchatek obchodzi swoje święto!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Miś o bardzo małym rozumku" - Kubuś Puchatek obchodzi swoje święto!
Dzień Kubusia Puchatka przypada 18 stycznia, w urodziny autora kultowej bajki, Alana Alexandra Milne'a. Sympatyczny miś i jego przyjaciele ze Stumilowego Lasu do dziś bawią dzieci na całym świecie.Foto: Shutterstock

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka to także dzień urodzin Alana Alexandra Milne'a, twórcy tej niezwykłej postaci. Kubuś - wraz ze swoimi przyjaciółmi - jest znany chyba dzieciom na całym świecie. O fenomenie "Misia o bardzo małym rozumku" opowiedział w Trójce Piotr Jakubowski, kulturoznawca z SWPS.

  • Alan Aleksander Milne urodził się 18 stycznia 1882 roku w Londynie. 
  • Uczył się w prywatnej szkole, której dyrektorem był jego ojciec. Zamiłowanie do pisarstwa rozbudził w nim starszy brat Kenneth John, z którym młody Alan Alexander był bardzo związany.
  • Pierwsze próby literackie podjął więc jeszcze jako dziecko.
  • Zakończywszy edukację, Milne podjął pracę zarobkową jako dziennikarz (pisał głównie do "Puncha"). Nie rezygnował przy tym z prób pisarskich. Żadna z nich nie przyniosła mu jednak oczekiwanego uznania. 
  • Wszystko zmieniły narodziny jednego chłopca - Christophera Robina, syna autora. 

Narodziny syna w 1920 roku sprawiły, że Milne zwrócił się w stronę poezji dla dzieci. W 1924 roku ukazał się zbiór wierszy "Kiedy byliśmy bardzo młodzi". To tam po raz pierwszy pojawia się postać Kubusia Puchatka. Książka zilustrowana została przez E.H. Sheparda, którego rysunki zdobią także kolejne publikacje o pluszowym niedźwiadku. 

"Pewnego razu, bardzo dawno temu, mniej więcej w zeszły piątek..."

W 1926 roku Milne wydał zbiór "Winnie-the-Pooh", dwa lata później "The House at Pooh Corner". Polskie przekłady autorstwa Ireny Tuwim ukazały się w 1938 roku jako - odpowiednio - "Kubuś Puchatek" oraz "Chatka Puchatka". To właśnie siostrze Juliana Tuwima i jej - do dziś najpopularniejszemu - tłumaczeniu zawdzięczamy polskie imię misia.

Jedna z ilustracji E.H. Sheparda do książek A.A. Milne'a. Jedna z ilustracji E.H. Sheparda do książek A.A. Milne'a./ Shutterstock

 

Mały rozumek, ogromna sława

Sukces opowieści o mieszkańcach Stumilowego Lasu podbity został przez wytwórnię Walta Disneya, która od 1966 roku prezentuje animowaną wersję Puchatka i jego przyjaciół. Disneyowski wizerunek misia zawładnął masową wyobraźnią oraz światowym rynkiem zabawek. Pluszowe, drukowane i malowane Kubusie, Prosiaczki i Kłapouszki są wszechobecne.

W szczególny sposób bohater Milne'a został uhonorowany w Warszawie. Ma tutaj własną ulicę - w samym centrum miasta. A takie wyrażenia jak "małe co nieco" lub "krewni-i-znajomi Królika", to jedne z podstawowych zwrotów potocznej polszczyzny. I chyba nie ma nikogo, kto nie wiedziałby, skąd pochodzą.

Posłuchaj

6:05
"Miś o bardzo małym rozumku" - Kubuś Puchatek obchodzi swoje święto! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Piotr Jakubowski (kulturoznawca, SWPS)
Data emisji: 18.01.2024
Godzina emisji: 8.16

kor

Polecane