Powołanie prokuratora krajowego. Dariusz Mazur: w tej sytuacji nie ma sporu kompetencyjnego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Prerogatywa prezydenta do tego, żeby powstrzymać odwołanie prokuratora krajowego, dopiero wtedy może zostać zastosowana, kiedy ktoś faktycznie prokuratorem krajowym jest – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że Trybunał Konstytucyjny nakazał prokuratorowi generalnemu powstrzymanie się od działań uniemożliwiających wykonywanie uprawnień przez Dariusza Barskiego; wstrzymał też decyzję o powołaniu Jacka Bilewicza na p.o. prokuratora krajowego. Postanowienie wydano na kanwie skargi konstytucyjnej, jaką w TK złożył Barski. Tego samego dnia w tej samej sprawie prezydent Andrzej Duda skierował do TK wniosek ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem RP a premierem i prokuratorem generalnym.

W piątek resort sprawiedliwości poinformował, że minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, w czasie spotkania z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim, wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

Nie ma sporu

Dariusz Mazur ocenił, że w tej sytuacji nie ma sporu kompetencyjnego. 

- Prerogatywa prezydenta do tego, żeby powstrzymać odwołanie prokuratora krajowego, dopiero wtedy może zostać zastosowana, kiedy ktoś faktycznie prokuratorem krajowym jest. Jeżeli ktoś jest prokuratorem w stanie spoczynku, to mamy do czynienia z sytuacją, kiedy ta osoba de facto nie pełni tej funkcji - wyjaśnił. 

Kompetencje zastrzeżone konstytucyjnie

Mówiąc o skardze Dariusza Barskiego do Trybunału Konstytucyjnego, Mazur wskazał, że miała ona zostać złożona w trybie art. 191 konstytucji.

- W trybie tego przepisu on nie miał legitymacji do złożenia skargi, bo tam uprawnienie ma prokurator generalny - stwierdził gość Trójki. 

Zaznaczył, że Zbigniew Ziobro "wyprodukował" przepisy, żeby namaścić Barskiego na swojego następcę, i przewidują one przejście kompetencji personalnych i śledczych, ale nie kompetencji zastrzeżonych konstytucyjnie dla innych organów.

Dyspozycyjność TK

- Wskazuję na bardzo głęboką, wielowarstwową wadliwość prawną tego postanowienia, które nie ma nic wspólnego z przestrzeganiem prawa, przestrzeganiem konstytucji - powiedział o decyzji TK.

- To jest jakieś prawnicze myślenie życzeniowe i niestety wskazuje na dyspozycyjność TK w tym składzie, jaki orzekał - dodał.

Wadliwe decyzje

Dariusz Mazur zaznaczył, że decyzje Dariusza Barskiego, podejmowane w czasie, gdy pełnił on funkcję prokuratora krajowego, są "decyzjami wadliwymi, podjętymi przez osobę nieuprawnioną", a nowy szef Prokuratury Krajowej będzie musiał je sprawdzić.

- To nie jest wielki problem, żeby uzdrowić wadliwe decyzje. Pojawia się osoba uprawniona i wprowadza porządek tam, gdzie ta wadliwość była. To naprawdę nie był długi okres - mówił.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

15:13
Dariusz Mazur o powołaniu prokuratora krajowego (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Dariusz Mazur (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 16.01.2024
Godzina emisji: 8.45

fc/gs

Polecane