Przedrenesansowe tajemnice poznańskiego ratusza: od marca wystawa w podziemiach
2024-01-15, 16:01 | aktualizacja 2024-01-15, 16:01
Jest rzeczą powszechnie znaną, że poznański ratusz to "perła renesansowego budownictwa". Po kilkuletnim remoncie Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na wystawę, która zaprezentuje mało znane oblicze miasta i tej właśnie zabytkowej budowli: od wieku X do połowy wieku XVI.
- Podziemia poznańskiego ratusza właściwie nigdy nie były udostępniane do zwiedzania. Co ciekawe, w momencie powstawania budowli dzisiejsze podziemia były jej przyziemiami, czyli częściowo wystawały ponad poziom gruntu.
- Ekspozycja przygotowana w udostępnionych po raz pierwszy od ćwierć wieku podziemiach poznańskiego ratusza nosi nazwę "Poznań przed Quadrą", czyli przed przybyciem architekta Jana Baptysty di Quadro i przed renesansową przebudową miasta.
Średniowieczna rura czy sala tortur?
- Prawdopodobnie każde dziecko wie, że ratusz poznański jest perłą architektury renesansowej. Tymczasem to, co my chcielibyśmy pokazać, to ratusz przedrenesansowy, ratusz gotycki, ratusz z czasów lokacji miasta na lewym brzegu Warty – opowiada dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasz Łęcki. – I to po ogromnych pracach archeologicznych i konserwatorskich, ze świetną ekspozycją, na której będzie można zobaczyć m.in. jak wyglądała średniowieczna rura – zachęca.
Jednak największe emocje zapewne będzie wzbudzała średniowieczna sala tortur. – Ustawiliśmy w niej np. autentyczny pręgierz, bo ten przed ratuszem jest jego kopią – wskazuje.
Atrakcje nieznanego Poznania
Dzisiejsza piwnica ratusza w momencie, kiedy była powstawała, czyli w XIV wieku, była zaledwie jego przyziemiem. I po raz pierwszy od ponad 25 lat zostanie zaprezentowana zwiedzającym. – To najważniejsze, co będzie można zobaczyć. Ale też będzie można zobaczyć opowieść o mieście od X do połowy XVI wieku. Ekspozycja nosi nazwę "Poznań przed Quadrą", czyli przed przybyciem architekta Jana Baptysty di Quadro i przed renesansową przebudową miasta – zapowiada Magdalena Mrugalska-Banaszak, kierownik znajdującego się w ratuszu Muzeum Poznania. Wg jej przypuszczeń najciekawszy będzie tzw. magazyn studyjny, w którym będzie pokazane to, co jest ważne w zbiorach muzeum.
Przeczytaj także
- Kolejna edycja programu Project Room, czyli jak CSW Zamek Ujazdowski wspiera młodych artystów
- Obraz Józefa Chełmońskiego po 133 latach można oglądać w Muzeum Narodowym w Poznaniu
- Wspaniała darowizna Kenya Hary: ponad 200 jego prac wzbogaciło kolekcję Muzeum Narodowego w Poznaniu
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski (Radio Poznań)
Data emisji: 15.01.2024
Godzina emisji: 12.43
pr/kc