Ferie zimowe rozpoczęte – jak pożytecznie spędzić ten czas?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ferie zimowe rozpoczęte – jak pożytecznie spędzić ten czas?
Ferie zimowe na stoku narciarskim – bardzo popularna metoda odpoczynku od zająć szkolnych.Foto: Shutterstock/Tomsickova Tatyana

Prawie półtora miliona uczniów rozpoczęło pierwszą turę tegorocznych ferii zimowych. W czasie wolnym od szkoły mogą oni korzystać ze specjalnych atrakcji przygotowanych przez ponad 80 muzeów i instytucji kulturalnych. Z otwartymi ramionami witają ich też właściciele stoków narciarskich w górskich miejscowościach.

  • 15 stycznia to początek ferii zimowych dla uczniów czterech województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego.
  • Dwa tygodnie odpoczynku od obowiązków szkolnych ma łącznie 1,4 miliona uczniów.
  • Tegoroczne ferie, w zależności od województwa, potrwają do końca lutego.

Warsztaty, multimedialne wystawy, zajęcia tematyczne, pokazy filmowe, spektakle teatralne, gry i animacje edukacyjne oraz koncerty – te i inne atrakcje na czas ferii zimowych przygotowały instytucje współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ferie w rezydencji królów

W Zamku Królewskim w Warszawie dzieci mogą poznać tajemnice królewskiej rezydencji. Podczas spaceru po zamkowych wnętrzach zwiedzający zobaczą zapomniane przedmioty o nietypowym zastosowaniu, tajemnicze przejścia oraz dawne techniki zdobnicze. Edukatorzy poprowadzą także zajęcia na wystawie czasowej "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Pozwolą one młodym uczestnikom nie tylko dowiedzieć się, czym jest abstrakcja, lecz także swobodnie i twórczo interpretować dzieła sztuki.

Warsztaty rękodzieła i zabawa w detektywa

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN proponuje warsztaty w przestrzeni edukacji rodzinnej "U króla Maciusia". Codziennie w czasie ferii organizowane będą tam otwarte, twórcze animacje dla rodzin z dziećmi, podczas których animatorzy będą czekać na najmłodszych z materiałami plastycznymi i pomysłami na m.in. nietypowe ozdoby czy ręcznie robione zabawki. Dla młodzieży przygotowano z kolei grę detektywistyczną na wystawie stałej, podczas której uczestnicy wcielą się w detektywów i odkryją losy tajemniczego człowieka, którego historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami.

Ferie w Łazienkach i w całej Polsce

W ofercie Muzeum Łazienki Królewskie znalazły się m.in. warsztaty fotograficzne, plastyczne, stolarki oraz haftu. 19 stycznia odbędzie się też wernisaż wystawy stworzonej przez dzieci. Prace przedstawiają poszczególne budynki Łazienek Królewskich, takie jak: Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria czy Stajnie Kubickiego.

Wśród ponad 80 instytucji biorących udział w zimowej akcji są też m.in. Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz Muzeum Zamkowe w Malborku. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Złapać narciarskiego bakcyla

Ferie zimowe to czas, gdy wielu rodziców bierze urlop w pracy i wyjeżdża wraz ze swymi pociechami w góry, by skorzystać z dobrych warunków do uprawiania narciarstwa. Dziennikarz Trójki Dariusz Urbanowicz wybrał się na stok narciarski w Wiśle, by popytać o nastroje panujące wśród amatorów "białego szaleństwa".

– To jest coś takiego, że jak się złapie tego bakcyla, to chce się jeździć – stwierdziła jedna z napotkanych kobiet. Z kolei matka dorastających dzieciaków podzieliła się swoimi wrażeniami z rodzinnej jazdy na nartach. – Nie jest łatwo, bo w pewnym momencie dzieci zaczynają wyprzedzać rodziców i trudno za nimi nadążyć – żaliła się rozmówczyni Dariusza Urbanowicza.

W Wiśle, podobnie jak w wielu innych górskich miejscowościach, działają szkółki narciarskie dla dzieci. Koszt pojedynczej lekcji to ok. 150 zł, ale jeśli wykupimy od razu cały pakiet szkoleniowy, to jednostkowa cena będzie o wiele niższa.


Posłuchaj

2:31
Ferie zimowe rozpoczęte (pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

W miniony weekend (12–14 stycznia) rozpoczęła się kolejna edycja akcji Polskiego Radia pod szyldem "Z głową w górach". Dziennikarze radiowej Jedynki i Trójki nadawali na żywo z Wisły, gdzie odbywały się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. W planach są jeszcze następujące miejscowości: Szczyrk (16-17 stycznia), Zakopane (19-20 stycznia), Zieleniec (26-27 stycznia), Ustrzyki Dolne (2-3 lutego), Czarna Góra (9-10 lutego), Krynica-Zdrój (16-17 lutego) oraz Jurgów (23-24 lutego).

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz, Piotr Firan
Autor materiału: Dariusz Urbanowicz 
Data emisji: 15.01.2024
Godzina emisji: 8.10

iar/kc

Polecane