Kobiety jeżdżą bezpieczniej. Statystyki zadają kłam stereotypom
2024-01-15, 11:01 | aktualizacja 2024-01-16, 08:01
– Statystyki przemawiają za kobietami jako kierowcami. Czterdzieści procent posiadaczy prawa jazdy kategorii B to są kobiety, i statystycznie doprowadzają one do trzy razy mniejszej ilości wypadków niż mężczyźni – mówi Agata Matyj, specjalistka ds. komunikacji Forvia Polska.
- Mężczyźni szybciej opanowują techniczną stronę jazdy samochodem, w pozostałych kwestiach lepsze są kobiety.
- Najczęstsze przyczyny wypadków od lat są niezmienne.
- To mężczyźni za kierownicą są bardziej skłonni do przekraczania prędkości i zajeżdżania drogi innym.
– Faceci są bardziej techniczni i szybciej im idzie nauczenie się technicznie jazdy – przyznaje Artur Grzyb, instruktor nauki jazdy. – Kobiety mają większe problemy z nauką jazdy, jeśli chodzi o sprawy techniczne, ale za to o wiele szybciej łapią przepisy i o wiele bardziej sobie zdają sprawę z mniejszych umiejętności, więc jeżdżą bardziej zachowawczo, a dzięki temu bezpieczniej – podkreśla.
Kobiety i mężczyźni jako kierowcy. Co ich różni?
– Kobiety jeżdżą ostrożniej. Jeżdżą bezpieczniej, cechują się też mniejszą brawurą na drodze i większym skupieniem na zasadach przepisów ruchu drogowego – dodaje Agata Matyj.
– Brawura, niedostosowanie prędkości do warunków, jakie panują na drodze, to bardzo często wspominane przez policjantów przyczyny wypadków – przypomina Artur Grzyb. W jego ocenie równie często problemem jest niedostosowanie prędkości nie tylko do aktualnych warunków, ale i do jakości samej drogi.
Czytaj także:
- Bezpieczne ferie zimowe. O czym należy pamiętać, udając się w podróż?
- Kultura jazdy na polskich drogach. Wisławski: trzeba zmienić metodykę kształcenia kierowców
- Nieświadomość i buntownicza natura polskich kierowców. Ekspert: na drodze najważniejsze jest myślenie oraz pokora
Niechlubna statystyka mężczyzn za kierownicą
Z raportu Instytutu Transportu Samochodowego opublikowanego w ubiegłym roku wynika, że w 2022 roku kobiety kierujące samochodami osobowymi spowodowały nieco ponad 23 procent wypadków drogowych, zaś mężczyźni - ponad 72 procent. Panie o wiele rzadziej są też sprawcami wypadków z ofiarami śmiertelnymi - spowodowały tylko 11,2 procent z nich.
Posłuchaj
Mężczyźni są odpowiedzialni za śmierć na drodze osiem razy częściej niż kobiety. W badaniu prowadzonym przez Instytut kobiety zdecydowanie częściej znajdowały się w grupie osób deklarujących brak tendencji do przekraczania prędkości. Ewa Odachowska-Rogalska, autorka badań, psycholog transportu z ITS, powiedziała, że podobne zależności zaobserwowano także w przypadku innych zachowań na drodze, takich jak zajeżdżanie drogi, podejmowanie gwałtownych manewrów, jazda na zderzaku, oraz symptomów związanych z przejawianiem negatywnych emocji w stosunku do innych kierowców.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan, Radosław Nałęcz
Autorka materiału dodatkowego: Bartosz Bielecki
Data emisji: 15.01.2024
Godzina emisji: 7.18
gs