Kobiety jeżdżą bezpieczniej. Statystyki zadają kłam stereotypom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kobiety jeżdżą bezpieczniej. Statystyki zadają kłam stereotypom
Czy panie jeżdżą bezpieczniej? Co na to statystyki? Kobiety za kółkiem są sprawcami jednej czwartej wypadków drogowych. Foto: Adam Staśkiewicz / East News

– Statystyki przemawiają za kobietami jako kierowcami. Czterdzieści procent posiadaczy prawa jazdy kategorii B to są kobiety, i statystycznie doprowadzają one do trzy razy mniejszej ilości wypadków niż mężczyźni – mówi Agata Matyj, specjalistka ds. komunikacji Forvia Polska.

  • Mężczyźni szybciej opanowują techniczną stronę jazdy samochodem, w pozostałych kwestiach lepsze są kobiety.
  • Najczęstsze przyczyny wypadków od lat są niezmienne. 
  • To mężczyźni za kierownicą są bardziej skłonni do przekraczania prędkości i zajeżdżania drogi innym. 

– Faceci są bardziej techniczni i szybciej im idzie nauczenie się technicznie jazdy – przyznaje Artur Grzyb, instruktor nauki jazdy. – Kobiety mają większe problemy z nauką jazdy, jeśli chodzi o sprawy techniczne, ale za to o wiele szybciej łapią przepisy i o wiele bardziej sobie zdają sprawę z mniejszych umiejętności, więc jeżdżą bardziej zachowawczo, a dzięki temu bezpieczniej – podkreśla. 

Kobiety i mężczyźni jako kierowcy. Co ich różni?

– Kobiety jeżdżą ostrożniej. Jeżdżą bezpieczniej, cechują się też mniejszą brawurą na drodze i większym skupieniem na zasadach przepisów ruchu drogowego – dodaje Agata Matyj. 

– Brawura, niedostosowanie prędkości do warunków, jakie panują na drodze, to bardzo często wspominane przez policjantów przyczyny wypadków – przypomina Artur Grzyb. W jego ocenie równie często problemem jest niedostosowanie prędkości nie tylko do aktualnych warunków, ale i do jakości samej drogi. 

 Czytaj także:

Niechlubna statystyka mężczyzn za kierownicą

Z raportu Instytutu Transportu Samochodowego opublikowanego w ubiegłym roku wynika, że w 2022 roku kobiety kierujące samochodami osobowymi spowodowały nieco ponad 23 procent wypadków drogowych, zaś mężczyźni - ponad 72 procent. Panie o wiele rzadziej są też sprawcami wypadków z ofiarami śmiertelnymi - spowodowały tylko 11,2 procent z nich. 


Posłuchaj

1:57
Kobiety czy mężczyźni – kto i dlaczego jest lepszym kierowcą? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Mężczyźni są odpowiedzialni za śmierć na drodze osiem razy częściej niż kobiety. W badaniu prowadzonym przez Instytut kobiety zdecydowanie częściej znajdowały się w grupie osób deklarujących brak tendencji do przekraczania prędkości. Ewa Odachowska-Rogalska, autorka badań, psycholog transportu z ITS, powiedziała, że podobne zależności zaobserwowano także w przypadku innych zachowań na drodze, takich jak zajeżdżanie drogi, podejmowanie gwałtownych manewrów, jazda na zderzaku, oraz symptomów związanych z przejawianiem negatywnych emocji w stosunku do innych kierowców.


PAP/Adam Ziemienowicz PAP/Adam Ziemienowicz

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autorka materiału dodatkowego: Bartosz Bielecki
Data emisji: 15.01.2024
Godzina emisji: 7.18

gs

Polecane