Dubaj rajem dla rowerzystów? Ambitne plany szejków
2024-01-11, 10:01 | aktualizacja 2024-01-11, 10:01
Choć na razie brzmi to abstrakcyjnie, do 2040 roku Dubaj ma się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie. Tak przynajmniej wynika z ujawnionych planów władz tego azjatyckiego miasta.
- Amsterdam może się pochwalić ponad 500 kilometrami tras rowerowych – pod tym względem nie może mu dorównać żadne inne miasto świata.
- Władze Dubaju chcą, aby ich sieć tras rowerowych liczyła co najmniej tysiąc kilometrów.
- W ich skład ma wchodzić The Loop – blisko stukilometrowa szklana tuba, klimatyzowana w środku.
Dla mieszkańców miast w krajach takich, jak Holandia czy Dania, rower jest podstawowym środkiem transportu. Dotyczy to zarówno zwykłych ludzi, jak i tych zaliczanych do elity. Nikogo nie dziwi na przykład widok holenderskiego premiera pedałującego na spotkanie z królem. Zupełnie inaczej jest w Dubaju – przynajmniej na razie.
Rowerowa pustynia
Ci, którzy mieli okazję pojeździć na rowerze w Dubaju, wspominają to niemal jak sport ekstremalny. – Ten rower jest tam intruzem. Przepisy nie zezwalają na jazdę po tych większych ulicach, a rowery kojarzą się z zabawkami dla małych dzieci, z których się wyrasta i przesiada na samochód – mówi rowerzystka Marzena Badziak.
Nie oznacza to, że w tym arabskim emiracie nie da się zaznać przyjemności z jazdy rowerem – tyle że poza miastem. Możemy się wybrać na przykład na przejażdżkę liczącą 85 km trasą, wiodącą częściowo po pustyni. Władze Dubaju chcą, aby także w ich mieście rowerzyści czuli się jak ryby w wodzie. Zakładają, że do 2040 roku uda im się całkowicie zmienić podejście mieszkańców do tematu mobilności.
Pedałowanie w tubie
Jak przystało na jedno z najbogatszych miast na świecie, plany są ambitne. Ma zostać wybudowanych tysiąc kilometrów nowych tras rowerowych, a wisienką na torcie ma być The Loop, czyli klimatyzowana, przeszklona tuba o długości 93 kilometrów, zawieszona ponad ziemią na specjalnych wspornikach. Zainstalowanie w niej klimatyzacji jest kluczową sprawą w mieście, gdzie temperatury nierzadko sięgają 40 stopni Celsjusza. The Loop ma służyć zarówno rowerzystom, jak i pieszym, a włodarze Dubaju liczą, że będzie jej używać do przemieszczania się ponad 80 procent mieszkańców miasta.
Ułatwienie życia rowerzystom jest jednym z elementów projektu Dubai Cycle City 2040. Ma on za zadanie uczynić miasto mniej zanieczyszczonym i ogólnie bardziej przyjaznym dla mieszkańców, którzy zyskają łatwiejszy dostęp do sklepów, punktów usługowych, placówek medycznych czy edukacyjnych.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Polscy studenci przeprojektowali transport publiczny Zjednoczonych Emiratów Arabskich
- 15 milionów dolarów za tablicę rejestracyjną. To najdroższe "blachy" na świecie!
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 11.01.2024
Godzina emisji: 7.17
kc