"Wawel Podziemny. Lapidarium" – historia zaklęta w murach zamku polskich królów
2024-01-03, 17:01 | aktualizacja 2024-01-03, 17:01
W podziemiach wschodniego skrzydła zamku na Wawelu powstała niezwykła ekspozycja, która pozwala niemal namacalnie doświadczyć wielowiekowej historii dawnej rezydencji polskich królów.
- "Wawel Podziemny. Lapidarium" to kolejna stała ekspozycja krakowskiego zamku, po "Wawelu Zaginionym" i "Wawelu Odzyskanym".
- Wystawa zlokalizowana w obszarze rezerwatu archeologicznego prezentuje kilka wieków przebudowy zamku.
- Patronem medialnym wystawy "Wawel Podziemny. Lapidarium" jest Polskie Radio.
Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Wawelu pod koniec ub. roku zostało otwarte dla zwiedzających. Wystawa "Wawel podziemny. Lapidarium" to "opowieść o zamku, o jego historycznej, oryginalnej tkance, ale również o ludziach", jak mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Żywa opowieść o historii Wawelu
Pomysłodawcy ekspozycji za cel stawiają sobie przybliżenie historii zamku w sposób, który zaciekawi zwiedzających. – Chcemy, żeby te kamienie faktycznie były żywe, żeby opowiadały historie. Pomagamy dzieciakom i starszym rodzinom z dziećmi, aby spróbowały ułożyć coś z tych kamieni, dotknąć narzędzi kamieniarskich, dzięki którym te kamienie powstały, nauczyć się czegoś o tym, jak budowano Wawel przez te prawie tysiąc lat – tłumaczy Marek Grzybek z wawelskiego Działu Edukacji.
W podziemiach wschodniego skrzydła zamku przez wiele lat znajdował się magazyn, z którego korzystali konserwatorzy zabytków oraz studenci. Dziś jest tam trasa turystyczna, dzięki której można doświadczyć historii zaklętej w wawelskich murach. – Mamy do czynienia z murem jak najbardziej renesansowej rezydencji, ale jeżeli się przyjrzymy, to to jest tak naprawdę profil zamku gotyckiego, a więc mamy opowieść o historii – opowiada prof. Betlej, oprowadzając po podziemiach reportera Polskiego Radia.
Doświadczenie ciągłości wspólnoty
– Żeby powstała królewska rezydencja, nowoczesna, wspaniała, modna, renesansowa, trzeba było rozebrać zamek gotycki, który jest częściowo widoczny w tych murach, ale ten materiał zamku Kazimierza Wielkiego został użyty wtórnie, aby wznieść nową rezydencję, już Zygmuntowską, Jagiellońską – dodaje dyrektor zamku.
Jego zdaniem, spacer wzdłuż trasy "Lapidarium" pozwala uświadomić sobie, że Wawel nie jest po prostu kolejnym z muzeów. – To jest miejsce, które rzeczywiście gromadziło i łączyło wiele osób. Mamy doświadczenie pewnej ciągłości wspólnoty i na tym nam chyba, zwłaszcza w tych czasach, najbardziej zależy – mówi Andrzej Betlej.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Takiego roku jeszcze nie było. Zamek Królewski na Wawelu z rekordem odwiedzin
- "Wawel jest Wasz". Odkryj Wawel Jagiellonów z Moniką Brodką, 1988, tatuażami i AI
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału: Paweł Pawlica
Data emisji: 3.01.2024
Godzina emisji: 14.12
kc/pg