Coraz mniej kradzieży samochodów. Z czego to wynika?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Coraz mniej kradzieży samochodów. Z czego to wynika?
Metody kradzieży aut ciągle ewoluują. Coraz częściej złodzieje wykorzystują sprzęt, który pozwala obejść elektroniczne zabezpieczenia w pojazdachFoto: Robert Kneschke/Shutterstock

Od stycznia skradziono w Polsce mniej samochodów - wynika z danych policji. Na poprawę statystyk wpływają między innymi nowoczesne zabezpieczenia, takie jak blokady skrzyni biegów, i sprawniejsze działanie służb. W jaki jeszcze sposób możemy uchronić się przed kradzieżą pojazdu?

  • Według danych policji, maleje liczba kradzieży samochodów. Może to wynikać m.in. z rosnącej wykrywalności tego typu przestępstw
  • Popularnym sposobem na kradzież auta, z którego korzystają złodzieje, jest tak zwany "bułgarski Game Boy". Można się przed nim zabezpieczyć przy okazji wizyty w warsztacie.

Kradzieże samochodów. Z jakich metod korzystają złodzieje?

Jednym z najczęstszych sposobów wykorzystywanych podczas kradzieży aut jest tak zwany "bułgarski Game Boy" - elektroniczne urządzenie montowane na przykład w starych telefonach. Można się przed nim jednak zabezpieczyć - wystarczy odwiedzić warsztat, który zajmuje się instalacją odpowiedniej blokady.

Jak ona działa? - Powiedzmy, że złodziej otworzy nasze auto i wsiada do niego, i odpala stacyjkę. Auto nie jest w stanie wykonać ruchu biegów, a do tego wyje syrena. Złodziej nie zastanawia się, dlaczego to nie działa, tylko po prostu wieje - tłumaczy Marek Myka, który montuje zabezpieczenie przed "bułgarskim Game Boyem" na terenie Lublina.

Sposób na kradzież auta

Nie jest to oczywiście jedyny sposób na kradzież pojazdu. - Metody cały czas ewoluują. (...) Wcześniejsze kradzieże były na tak zwaną "walizkę". Musiała mieć ona antenę stumetrową, aby zeskanować nam kluczyk. Musiał być więc jeden złodziej pod domem, a drugi przy samochodzie, by go otworzyć. W tej chwili są takie urządzenia do kradzieży aut, gdzie złodziej nie potrzebuje kluczyka; dekoduje nasze sterowniki i go odpala - tłumaczy rozmówca Filipa Karmana.

Jak wyjaśnia nadkomisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, najczęściej łupem złodziejów padają samochody produkcji japońskiej i koreańskiej. - Najczęściej są to samochody kradzione na części. Taki samochód potrafi w kilka godzin od momentu kradzieży być całkowicie rozebrany na części w dziupli - tłumaczy.

Najczęściej czytane:

Rośnie wykrywalność kradzieży aut

Według danych lubelskiej policji, do tej pory w 2023 roku funkcjonariusze odnotowali 31 kradzieży samochodów. Nadkomisarz Kamil Gołębiowski podkreśla, że to mniej niż w ubiegłym roku. - Sama wykrywalność tych przestępstw jest u nas wyższa; to blisko 65 proc. kradzieży samochodów, które udało nam się wykryć - dodaje policjant.

Kradzione samochody często wykrywają także funkcjonariusze straży granicznej. - W tym roku było to już ponad 170 pojazdów o łącznej wartości przekraczającej 17 milionów złotych - mówi kapitan Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Posłuchaj

3:37
Coraz mniej kradzieży samochodów. Jak można zabezpieczyć auto? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału: Filip Karman (PR Lublin)
Data emisji: 29.12.2023
Godzina emisji: 8.14

qch/mgc

Polecane