Serca Haliny Poświatowskiej. Słuchowisko "Haśka" poświęcone poetce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Serca Haliny Poświatowskiej. Słuchowisko "Haśka" poświęcone poetce
Realizacja słuchowiska "Haśka. Opowieść o Halinie Poświatowskiej" autorstwa i w reżyserii Marii Marcinkiewicz-Górnej Foto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

"Haśka. Opowieść o Halinie Poświatowskiej" jest wzruszającą historią serca poetki. Ma ono męski głos i walczy o prawo do życia z innym sercem, które należy do mężczyzny. Tak można interpretować wizję autorki słuchowiska, w którym padają mocne słowa: "Dwa serca razem to samobójstwo". 

  • Halina Poświatowska i jej poezja. Twórczość rozpięta między miłością a kruchością życia.
  • Maria Marcinkiewicz-Górna, autorka słuchowiska "Haśka" nagrodzona przez Polskie Radio. 
  • "Haśka. Opowieść o Halinie Poświatowskiej". Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska. 

Halina Poświatowska urodziła się w 1935 roku, a zmarła 32 lata później. Im bardziej pragnęła żyć, tym bardziej życie traciła. Tym paradoksem "żywiła się" jej poezja, subtelnie, a zarazem boleśnie szczerze opowiadająca o miłości. 

Między życiem a śmiercią. Twórczość Haliny Poświatowskiej

- Twórczość Haliny Poświatowskiej jest nierozerwalnie związana z jej życiorysem. Jeżeli ma się tę śmierć za kołnierzem, to się o niej myśli - mówił w Polskim Radiu Zbigniew Myga, brat poetki. - Jak się o niej myśli, a jest się poetą, to się o niej pisze - dodał, poruszając także wspomniany wątek miłości. - Miłość jest największą siłą chyba we wszechświecie, więc nic dziwnego, że Haśka niejako przeciwstawiła pragnienie miłości niebezpieczeństwu śmierci – podkreślił

 Przeczytaj także:

Oprócz wierszy pewien wgląd w życie Haliny Poświatowskiej przynoszą jej listy do Ireneusza Morawskiego, który stał się jej powiernikiem. – Poznali się późną jesienią 1956 roku na pierwszym wieczorze poetyckim autorskim Haliny, który odbył się w gazecie częstochowskiej. Poetka była wtedy w trudnym momencie, bo pół roku wcześniej straciła męża. Ireneusz szybko stał się dla niej bliskim przyjacielem i powiernikiem – kimś, kto jej wysłucha i o każdej porze dnia i nocy będzie czekał na jej list – opowiadała w Dwójce Mariola Pryzwan, której opracowanie nieopublikowanych do tej pory listów ukazało się w książce "Tylko mnie pogłaszcz… Listy do Haliny Poświatowskiej".

Talanton 2023: Maria Marcinkiewicz-Górna na "Scenie teatralnej Trójki"

Teatr Polskiego Radia, jak co roku o tej porze, uhonorował nagrodami swoich artystów. Splendory przyznawane są zarówno młodym twórcom, jak i tym związanym od lat z radiowym teatrem w trzech kategoriach: reżyseria, muzyka i scenariusz. Nagrodę za scenariusz, nazwaną Talantonem, otrzymała Maria Marcinkiewicz - Górna, autorka i reżyser słuchowiska przygotowanego na 100–lecie Harendy.

Laureatka w sposób szczególny od lat przygotowywała swój scenariusz. Doceniono zarówno samą metodę, jak i jej efekty. Marię Marcinkiewicz-Górną  gościliśmy w audycji, przypominając jej starsze słuchowisko, powstałe na prośbę dyrektora TPR Janusza Kukuły, a poświęcone Halinie Poświatowskiej. Słuchowisko "Harenda", za które młoda autorka otrzymała nagrodę, prezentowaliśmy na Scenie Teatralnej Trójki na początku listopada.


Maria Marcinkiewicz-Górna, fot. Wojciech Dorosz / Polskie Radio Maria Marcinkiewicz-Górna, fot. Wojciech Dorosz / Polskie Radio

Doświadczona artystka nagrodzona za "debiut"

Maria  Marcinkiewicz-Górna, choć nagrodzona "za debiut" w TPR, tworzy słuchowiska od lat. Ukończyła teatrologię. Realizując autorskie projekty, współpracuje z teatrami m.in. z Poznania i Warszawy, dla których przygotowuje adaptacje tekstów innych autorów. Ostatnio najmocniej związana jest z Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem.

Zapraszamy na spotkanie z laureatką oraz z Katarzyną Dąbrowską, która w słuchowisku zagrała rolę tytułową.


Posłuchaj

53:50
Maria Marcinkiewicz-Górna, "Haśka. Opowieść o Halinie Poświatowskiej" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Maria Marcinkiewicz-Górna, "Haśka. Opowieść o Halinie Poświatowskiej"

Czas trwania – 30'26"

Reżyseria: Maria Marcinkiewicz - Górna

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Piotr Skotnicki

Kierownictwo produkcji: Mateusz Wyderka 

Obsada:

Katarzyna Dąbrowska, Wiktor Loga-Skarczewski, Ewa Kania, Weronika Łukaszewska, Anna Sandowicz, Łukasz Długi Wójcik, Zbigniew Konopka, Mateusz Weber, Martyna Podolska, Dominik Piotrowski

***

Na "Scenę teatralną Trójki" w niedzielę (11 grudnia) o godz. 22.05 zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

kc/kul/gs

Polecane