Ski touring – połączenie zjazdów i biegów narciarskich z dużą dawką adrenaliny
2023-12-06, 10:12 | aktualizacja 2023-12-06, 11:12
Ekstremalna odmiana narciarstwa zwana ski touringiem zdobywa coraz więcej zwolenników, także w Polsce. Choć daje wielką frajdę, to trzeba również pamiętać o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą uprawianie tego sportu.
- Ski touring to rodzaj sportu ekstremalnego, będącego połączeniem narciarstwa zjazdowego i biegowego.
- Dyscyplinę tę uprawia się na specjalnych nartach i często poza wyznaczonymi trasami.
- W Polsce amatorów ski touringu można spotkać najczęściej w okolicach Kasprowego Wierchu i Hali Kondratowej.
Ski touring cieszy się dużą popularnością na świecie. Również w Polsce nie brakuje amatorów tego zimowego sportu – wielu z nich można spotkać choćby w Tatrach. Skitourowcy chwalą sobie przede wszystkim swobodę przemieszczania i brak tłumów, z jakimi zwykle ma się do czynienia na stokach.
Popularność ski touringu gwałtownie wzrosła w czasie pandemii, gdy stoki narciarskie były pozamykane. – Jest to sport, który bardzo szybko się rozwija. Mamy coraz więcej osób chętnych na ski toury. Korzystają one głównie z tych przygotowanych tras. U nas są to szeroko rozumiane okolice Kasprowego Wierchu i Hali Kondratowej, ale możemy poruszać się po wszystkich szlakach turystycznych – mówi Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Sztuczne futro fok pod nartami
Ratownik TOPR Adam Marasek zauważa, że ski touring to tak naprawdę powrót do korzeni narciarstwa. Opisuje też sprzęt używany przez skitourowców. – Narty muszą być trochę inne, lżejsze. Przykleja się pod nie tzw. foki. W tej chwili nie jest to już futro foki, tylko sztuczne tworzywo pozwalające na poślizg narty w jedną stronę i trzymanie, żeby narta się nie cofała. Do tego odpowiednie wiązanie, które pozwala dźwigać piętkę i normalnie maszerować na tych nartach.
Niebezpieczeństwa ski touringu
Zanim zabierzemy się za uprawianie ski touringu, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą ten sport. – Ten śnieg nie jest związany, my nartami przebijamy się przez niego. Szczególnie niebezpieczne jest to w trakcie zjazdu, gdy śnieg maskuje skały. Narta może uderzyć w taką skałę. Wtedy się wywracamy i może dojść do ciężkiego urazu – ostrzega ratownik Andrzej Maciata.
Tomasz Zając dodaje, że taka wywrotka może też spowodować wywołanie lawiny. – Jazda poza przygotowanymi trasami wiąże się z różnymi konsekwencjami. Musimy się liczyć z tym, że jednak jest to sport ekstremalny.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Trening na zimę. Jak przygotować się do jazdy na stoku?
- "Zuza". Obraz o Zuzannie Witych - mistrzyni freeride'u
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr Firan, Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 6.12.2023
Godzina emisji: 8.13
kc