Zobacz Królową w najlepszej formie! Zremasterowany cyfrowo koncert Queen w kinach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zobacz Królową w najlepszej formie! Zremasterowany cyfrowo koncert Queen w kinach
Freddie Mercury, lider i wokalista zespołu Queen, podczas koncertuFoto: PAP/DPA

To niezwykła gratka dla wielbicieli klasycznego rocka, a legendarnej grupy Queen w szczególności: w drugiej połowie stycznia będzie można obejrzeć w kinie zapis koncertu "Queen Rock Montreal" z roku 1981. Dźwięk i obraz został cyfrowo zremasterowany: w efekcie uzyskano 12-kanałowy dźwięk przestrzenny i krystaliczny obraz, którego geometria została dopasowana do ekranów kinowych. Są jednak i minusy: możliwe to będzie tylko w kinach IMAX i tylko przez cztery dni.

  • Koncert "Queen Rock Montreal" został nagrany w Montrealu w roku 1981. Reżyserem jest Saul Swimmer, a wśród wykonanych przebojów są takie hity, jak "We Are the Champions", "Bohemian Rhapsody", "Somebody to Love" czy "Another One Bites the Dust".
  • Zremasterowany zapis koncertu (12-kanałowy przestrzenny dźwięk, krystalicznie czysty obraz) będzie można obejrzeć w dniach 18-21 stycznia wyłącznie w kinach IMAX (Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław).

Czy Queen może istnieć bez Freddiego?

Wydawało się, że po śmierci Mercury’ego zespół Queen przestanie istnieć: bo przecież tak charyzmatycznego wokalisty nie da się zastąpić. A jednak tak się nie stało: do roku 1997 trzej pozostali muzycy występowali okazjonalnie. Później, po wycofaniu się basisty Johna Deacona, gitarzysta Brian May oraz perkusista Roger Taylor kontynuowali karierę pod szyldem Queen +, najpierw z Paulem Rodgersem (2004-2009), a od 2012 roku z Adamem Lambertem.

Ten pomysł ma tyle samo zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jednak jest, że wokalista występuje z zespołem już ponad dekadę. – Dla wielu fanów Queen z Freddiem Mercurym będzie niezastąpiony i myślę, że Adam Lambert nie próbuje go w żaden sposób zastępować. Zresztą to widać: grają jako Queen + Adam Lambert – wskazuje dziennikarz muzyczny Robert Filipowski. – Ma warunki głosowe, które pozwalają mu znakomicie śpiewać te piosenki, i oddaje szacunek temu, co przed ponad 20 lat zespół stworzył z Freddiem – dodaje.

Queen cyfrowo zremasterowany

Dla wielu osób występy Queen + to jedynie odcinanie kuponów od słynnej przeszłości i sposób na "łatwe robienie kasy" przez Maya i Taylora. Nie zmienia to faktu, że ich koncerty nadal przyciągają tłumy ludzi, chcących na żywo wysłuchać nieśmiertelnych przebojów.

Ukłonem w stronę wielbicieli oryginalnego Queen (choć niewątpliwie niezwykle opłacalnym) jest właśnie cyfrowy remastering koncertu "Queen Rock Montreal" i wprowadzenie go do kin na całym świecie. Co prawda tylko na cztery dni weekendu (18-21 stycznia), ale i tak jest to wielka gratka dla fanów. W Polsce zapis koncertu będzie można obejrzeć w sześciu miastach, w których znajdują się kina z systemem IMAX: Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Wśród przebojów, które będzie można usłyszeć i zobaczyć na "Queen Rock Montreal", będzie także jedna z ikonicznych piosenek Queen: "Bohemian Rhapsody". – Freddie przyniósł szkic piosenki, nad którym już dawno myślał, i zespół zaczął nad nią pracować. Zajęło im to ok. trzech tygodni w różnych studiach nagraniowych. Wyzwanie było ogromne, gdyż Freddie nagle wymyślił jeszcze sekcję operową i wiele nakładek. A mieli tylko 24-scieżkowy magnetofon – tłumaczy Dagmara Szymańska, prezes polskiego fanklubu zespołu. – I zaczęli nagrywać kolejne warstwy, kolejne warstwy tych wokali, chórków... – opowiada. 

Przeczytaj także:


Queen Rock Montreal IMAX trailer - Coming January 18-21!/YouTube Queen Official


Posłuchaj

3:13
Zremasterowany cyfrowo koncert „Queen Rock Montreal” w kinach IMAX w dniach 18-21 stycznia
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 4.12.2023
Godzina emisji: 12.13

pr

Polecane