Rajskie wyspy na końcu świata. Narodowe Święto Hawajów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rajskie wyspy na końcu świata. Narodowe Święto Hawajów
Na Hawajach żyją najszczęśliwsi ludzie w całych Stanach Zjednoczonych. Foto: Shutterstock/Maridav

"Przesiąknięte melanżem ludowych legend i tropikalnego modernizmu Hawaje z pewnością zasługują na dzień, w którym upamiętniają swoje odwieczne zwyczaje i tradycje" – taki komunikat opublikowano w Stanach Zjednoczonych z okazji Narodowego Święta Hawajów. National Anytime Hawaiian Day jest tradycyjnie obchodzony na początku grudnia.

  • Archipelag Hawajów składa się z ponad 130 wulkanicznych wysp na Pacyfiku, oddalonych o trzy i pół tysiąca kilometrów od zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.
  • Hawaje zostały 50 stanem USA dopiero w 1959; są tym samym najmłodszym amerykańskim stanem.
  • Jednym z głównych źródeł dochodu Hawajczyków jest turystyka.

Hawaje to stan, gdzie jest najdłuższa średnia życia w całych Stanach Zjednoczonych. Od wielu lat region też zwycięża także w statystykach miejsc, gdzie w USA żyją najszczęśliwsi ludzie. Autorzy raportu na ten temat podkreślają rolę tutejszego spokojnego trybu życia i łagodnego klimatu. Zimą temperatura na Hawajach wynosi średnio 22°C, a latem 27°C.

Hawaje częścią tożsamości narodowej

Ten najmłodszy stan na kontynencie amerykańskim dołączył do pozostałych czterdziestu dziewięciu dopiero w 1959 roku. Wcześniej Hawaje były republiką, której pierwszym prezydentem był Sanford Dole. Większość członków Kongresu Stanów Zjednoczonych była przeciwna idei aneksji wysp, jednak szybko zdali sobie sprawę z ich strategicznego znaczenia, gdy Pearl Harbour zostało wykorzystane jako siła morska podczas wojny hiszpańsko-amerykańskiej, nie wspominając o japońskim ataku powietrznym na tę bazę podczas II wojny światowej. Te incydenty uczyniły Hawaje częścią tożsamości narodowej Stanów Zjednoczonych.

Raj na końcu świata

Turystów odwiedzających Hawaje gospodarze witają słowem "aloha!", które oznacza nie tylko przywitanie, ale także radość i miłość. Tradycją jest też, że każdy przybywający tuż po wyjściu z samolotu otrzymuje w prezencie girlandę świeżych kwiatów. Zapach kwiatów towarzyszy nam zresztą niemal w każdym zakątku Hawajów, a do tego dochodzą piękne wulkaniczne krajobrazy, jakie zapewnia pasmo górskie Ko'olau przecinające wyspę Oahu.

Będąc na Hawajach jesteśmy też najdalej od jakiegokolwiek kontynentu, jak tylko się da. Najbliższy "stały ląd", czyli Kalifornia, oddalony jest o trzy i pół tysiąca kilometrów. – Przez to, że to miejsce jest tak magiczne, turystyka jest jednym z głównych elementów dla naszego przeżycia – mówi Bożena Jarnot, wieloletnia polska konsul honorowa Hawajów. 

Na całym tym sielskim obrazku jest jednak rysa. Jak pokazują badania, Hawaje są tym amerykańskim stanem, w którym trzeba zarabiać najwięcej, aby czuć się szczęśliwym pod względem finansowym.

Posłuchaj

3:01
2 grudnia Narodowym Świętem Hawajów (Bed&Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia)
Data emisji: 2.12.2023
Godzina emisji: 6.18

kc/mo


Polecane