Film "Uśmiech losu". Andrzej Jakimowski na tropie greckich korzeni cywilizacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Film "Uśmiech losu". Andrzej Jakimowski na tropie greckich korzeni cywilizacji
Mateusz Kościukiewicz podczas premiery filmu pt. "Uśmiech losu" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.Foto: PAP/Albert Zawada

– Grecja jest fantastycznym miejscem do poszukiwania korzeni – mówi reżyser Andrzej Jakimowski. Jego najnowszy film "Uśmiech losu", z akcją osadzoną na jednej z greckich wysp, właśnie wchodzi do kin.

  • "Uśmiech losu" to najnowszy film Andrzeja Jakimowskiego, reżysera znanego z takich tytułów, jak "Zmruż oczy", "Sztuczki" czy "Imagine".
  • Akcja filmu rozgrywa się na małej greckiej wyspie, a w głównej roli występuje Mateusz Kościukiewicz.
  • "Uśmiech losu" ma kinową premierę 1 grudnia 2023 roku.

Andrzej (Mateusz Kościukiewicz) przybywa ze Śląska na odległą grecką wyspę, żeby sprzedać działkę odziedziczoną po wuju. Ale kto kupiłby jałowe, skaliste pole z kamienną chatą? Co gorsza, aby móc sprzedać działkę, Andrzej musi spłacić dług, który jego wujek zaciągnął u Yiannisa (Themis Panou), miejscowego rolnika.

Tak zaczyna się akcja filmu "Uśmiech losu" Andrzeja Jakimowskiego. – Grecja jest fantastycznym miejscem do poszukiwania korzeni. Tak naprawdę my wszyscy mamy korzenie w Grecji, to jest miejsce, które ukształtowało nasze pojęcia dobra i zła, miejsce mitologicznych pojęć, którymi opisujemy świat – stwierdził reżyser w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Uchwycenie świata, który odchodzi

O filmie opowiedział też odtwórca głównej roli, Mateusz Kościukiewicz. – Jest to film, który jest indywidualnym spojrzeniem dojrzałego filmowca i doświadczonego reżysera. Myślę, że znajdzie wielu fanów. To jest też film, który w tym kompletnie szalonym świecie, który tak szybko się zmienia i tak ciężko nam nadążyć za tymi zmianami, jest takim oddechem, zatrzymaniem momentu, który odchodzi i już chyba nigdy go nie będzie. Zostaną tylko takie filmy, jak "Uśmiech losu" – powiedział aktor.

Posłuchaj

52:41
"Uśmiech losu", czyli Andrzej Jakimowski na tropie greckich korzeni cywilizacji (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

źródło: YouTube / KinoŚwiatPL

Ponadto w audycji

  • Premiera dokumentalna: "Skąd dokąd" w reżyserii Macieja Hameli - rozmowa z autorem;
  • Spotkanie z autorem zdjęć Bartłomiejem Kaczmarkiem, zwycięzcą w Konkursie Filmów Polskich Festiwalu EnergaCamerimage ("Doppelganger. Sobowtór");
  • Aktualności filmowe.

Posłuchaj

52:34
Aktualności filmowe mijającego tygodnia (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 1.12.2023
Godziny emisji: 13.06, 14.06

kc/mo


Polecane