Wielozmysłowe doświadczanie tętniącej rzeczywistości. Wystawa w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie
2023-11-29, 18:11 | aktualizacja 2023-11-29, 18:11
– To próba skonstruowania wydarzenia artystycznego, dzięki któremu można wielozmysłowo doświadczyć tętniącej rzeczywistości – tak o wystawie "city/sound/scape" mówi jej współtwórca Rafał Mazur. Multimedialną instalację będzie można podziwiać od piątku, 1 grudnia, w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.
- Wystawa "city/sound/scape" jest wspólnym dziełem Rafała Mazura i niemieckiej artystki Simone Rueß.
- Wystawa jest kontynuacją projektu "Archeologia codzienności", badającego kulturę i historię Nowej Huty.
- Wernisaż wystawy "city/sound/scape" odbędzie się w piątek, 1 grudnia, o godzinie 18.00 w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.
"Archeologia codzienności" to projekt zainicjowany przez Małgorzatę Szydłowską, współzałożycielkę Teatru Łaźnia, obecnie nazywającego się Teatr Łaźnia Nowa. Kiedy placówka przeniosła się z centrum Krakowa do Nowej Huty, jej właścicielka postanowiła mocniej zainteresować się kulturą i historią tej dzielnicy. – Zaczęła zbierać opowieści, przede wszystkim losy ludzi, jak również przedmioty z nimi związane – mówi Rafał Mazur.
– Jakby na zasadzie archeologii, zanurzając się w tę społeczność, postanowiła poszukać śladów przeszłości, tego jak ta Nowa Huta powstawała i co pozostało po tych latach, które już zniknęły – tłumaczy gość Trójki – Dlatego jest to "archeologia codzienności", ponieważ nie szukamy wielkich spraw, takich jak na przykład odkopywanie różnego rodzaju artefaktów egipskich.
Ludzkie trajektorie jako dzieło sztuki
Pod szyldem "city/sound/scape" kryje się multimedialna wystawa, będąca kontynuacją projektu "Archeologia codzienności". – Tym razem odwołujemy się do przestrzeni jako takiej, która zazwyczaj jest przedstawiana w płaskich mapach. A my, razem z artystką wizualną Simone Rueß, próbujemy budować współczesne odpowiedniki map, tego jak przemieszczają się ludzie, czyli spróbować uchwycić w doświadczeniu artystycznym ruch ludzi, którzy tworzą Nową Hutę – mówi Rafał Mazur.
Wystawa ma formę instalacji audiowizualnej. W jej skład wchodzą m.in. rozmowy, jakie Simone Rueß odbyła z mieszkańcami Nowej Huty – zarówno tymi najstarszymi, jak i tymi, którzy przeprowadzili się tam w ostatnich latach. Dopełnieniem strony wizualnej ekspozycji jest dźwiękowy pejzaż dzielnicy, autorstwa Rafała Mazura. Nagrał on odgłosy codziennego życia Nowej Huty, łącznie z trwającą tam budową nowego odcinka drogi S-7.
– To jest próba skonstruowania wydarzenia artystycznego, dzięki któremu można wielozmysłowo doświadczyć tętniącej rzeczywistości. Ona oczywiście jest troszeczkę przetworzona, bo to jest działalność artystyczna, więc tutaj również pojawiają się obrazy i dźwięki abstrakcyjne – zapowiada gość "Trójki do trzeciej".
Posłuchaj
Czytaj też:
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Rafał Mazur (współautor wystawy "city/sound/scape" w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie)
Data emisji: 29.11.2023
Godzina emisji: 14.12
kc/kul