"Lepiej, żeby święta spędzać rodzinnie". Wojciech Konieczny o wolnych od pracy niedzielach i Wigilii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Teraz sytuacja jest wyjątkowa, obowiązujące przepisy spowodowałyby, że w tę Wigilię trzeba by pracować. To ustawa ratunkowa, by uchronić ludzi przed pracą w Wigilię - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia senator Lewicy Wojciech Konieczny.

Senator Lewicy Wojciech Konieczny powiedział, że ustawa regulująca handel w tegoroczną Wigilię będzie dyskutowana podczas rozpoczynającego się o godz. 11.00 dwudniowego posiedzenia Senatu. Rano Sejm przyjął nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

- Nie podoba mi się handel w niedziele, nigdy mi się nie podobał (…) bardzo wiele sklepów jest czynnych w niedziele, jeżeli przejdziemy się ulicami miast, co trochę będziemy mieć sklepy, które są czynne. Ustawa, która obowiązuje, właściwie dotyczy hipermarketów, wielkich sklepów, i tu zakazy są przestrzegane - ocenił senator Lewicy.

Spędzać święta rodzinnie

- Tak radykalny nie jestem, żeby nic nie można było kupić w niedzielę, ale rzeczywiście handlowe niedziele powinny być wyjątkowo. Trzeba być też praktycznym, przed świętami, przed takimi okresami, kiedy te zakupy są potrzebne, a ludzie nie mają czasu ich zrealizować, można o tym pomyśleć, z odpowiednim wynagrodzeniem dla pracowników, ale lepiej, żeby święta spędzać rodzinnie, na swoich pasjach, po prostu żyć - dodał gość "Salonu politycznego Trójki".

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia Wojciech Konieczny podkreślił, że postulowałby wprowadzenie zakazu handlu w każdą Wigilię, ponieważ jest to bardzo ważne święto dla Polaków.

- Ja bym postulował, że trzeba się zdecydować - albo wolne w Wigilię, również dla pracowników handlu i innych, lub też nie. Te wyjątki, że handel ma być wyłączony, czyli reszta ludzi ma chodzić do pracy, a ci, którzy handlują, mają nie chodzić - to wydaje mi się dziwne - powiedział Wojciech Konieczny.

- Teraz sytuacja jest wyjątkowa, obowiązujące przepisy spowodowałyby, że w tę Wigilię trzeba by pracować. To ustawa ratunkowa, by uchronić ludzi przed pracą w Wigilię - dodał polityk.

Decyzja Sejmu

Nowela, przyjęta przez Sejm, przewiduje, że ograniczenie handlu w Wigilię ma nie obejmować 32 rodzajów punktów usługowo-handlowych, między innymi stacji benzynowych, aptek, kwiaciarni czy placówek pełniących usługi pocztowe. Lista wykluczeń jest identyczna jak w obowiązującej ustawie o zakazie handlu w niedzielę.

Od roku 2020 zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.


Posłuchaj

14:57
Wojciech Konieczny: sytuacja jest wyjątkowa, obowiązujące przepisy spowodowałyby, że w tę Wigilię trzeba by pracować, to ustawa ratunkowa, by uchronić ludzi przed pracą w Wigilię (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość: Wojciech Konieczny (Lewica)
Data emisji: 29.11.2023
Godzina emisji: 8.45

pg,PR3,iar

Polecane