Odszedł Paweł Huelle. Pisarz realizmu magicznego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odszedł Paweł Huelle. Pisarz realizmu magicznego
Paweł Huelle, autor m.in. powieści "Śpiewaj ogrody" podczas spotkania w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, w siedzibie TrójkiFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

– Paweł Huelle odcisnął swoje piętno na historii polskiej literatury, bo przecież pamiętamy jego "Weisera Dawidka" – mówi w Trójce Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. W jego przekonaniu, zmarły 27 listopada 2023 roku, Paweł Huelle swoją najlepszą książkę wciąż miał przed sobą. 

  • Paweł Huelle nie żyje. Odszedł jeden z najpopularniejszych polskich twórców współczesnych. 
  • Pisarz realizmu magicznego, czyli Paweł Huelle i jego książki.
  • Paweł Huelle. Twórca, który ukochał Gdańsk.

"Weiser Dawidek" – powieść Pawła Huelle wydana w 1987 roku – zebrał wiele pozytywnych recenzji. Jak zauważa dyrektor Instytutu Książki, szczególnie wybrzmiała ta autorstwa Jana Błońskiego, która ukazała się w "Tygodniku Powszechnym". – Nagle książka stała się swojego rodzaju bestsellerem i była nim, wydaje mi się, przez wiele lat – ocenia gość Katarzyny Cygler, mówiąc o twórczości zmarłego pisarza. – Uważa się Paweł Huelle za jednego z twórców tak zwanego realizmu magicznego, choć jest to oczywiście duże uproszczenie – zaznacza Dariusz Jaworski.

Jak przypomina dyrektor Instytutu Książki, "Weiser Dawidek" został także wspaniale zekranizowany. – To też spowodowało, że Paweł Huelle stał się postacią bardziej rozpoznawalną. Oczywiście napisał też oczywiście inne rzeczy. Pamiętam, że byłem zachwycony i do dzisiejszego dnia uważam za rzecz arcydzielną jego "Opowiadania na czas przeprowadzki", ale też takie książki jak "Mercedes-Benz", jak "Castorp", jak "Opowieści chłodnego morza" czy też "Talita" – wylicza gość "Trójki do trzeciej" najważniejsze jego zdaniem dzieła Pawła Huelle.

Paweł Huelle był obok Stefana Chwina oraz Aleksandra Jurewicza postacią silnie wpływającą na klimat literacki Gdańska.

Paweł Huelle. Pisarz, który ukochał Gdańsk

Paweł Huelle (ur. 1957 r. w Gdańsku) – pisarz, poeta, dramaturg, scenarzysta, autor słuchowisk, felietonista, krytyk literacki. Debiutował głośną powieścią "Weiser Dawidek" (1987), której akcja rozgrywa się w powojennym Gdańsku. Została ona zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000 roku. Autor powieści: "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala" (2001), "Castorp" (2004), "Ostatnia wieczerza" (2007), "Śpiewaj ogrody" (2014).

Gdańszczanin z urodzenia

Jako gdańszczanin z urodzenia, większość swej twórczości poświęca rodzinnemu miastu i sprawom z nim związanym. W latach 80. związany był z prasą konspiracyjną. W latach 1994-1999 był dyrektorem gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej.

Po latach miałem czasami poczucie, że dane mi było doświadczyć w dzieciństwie trochę takiej schulzowskiej atmosfery - tak jakby czas zwalniał, zatrzymywał się, skręcał w bok. Jakby główny nurt życia płynął gdzieś tam daleko w świecie - mówił niegdyś w Dwójce.

Liczne tomy opowiadań

Autor tomów opowiadań: "Opowiadania na czas przeprowadzki" (1991), "Pierwsza miłość i inne opowiadania" (1996), "Byłem samotny i szczęśliwy" (2003), "Opowieści chłodnego morza" (2008), "Ulica świętego Ducha i inne historie" (2016).

Czytaj też:

Laureat licznych nagród literackich, m.in.: Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1998), Paszportu Polityki (2001), Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza" za całokształt pracy literackiej (2021). Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2012) i Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2014). 


Posłuchaj

3:39
Odszedł Paweł Huelle, fascynujący twórca realizmu magicznego (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Dariusz Jaworski (dyrektor Instytutu Książki)
Data emisji: 27.11.2023
Godzina emisji: 13.52

mo/gs

Polecane