Szokująca eskalacja sąsiedzkiego konfliktu. Posłuchaj II części reportażu "Krowa"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szokująca eskalacja sąsiedzkiego konfliktu. Posłuchaj II części reportażu "Krowa"
Hodowcy krów - od lewej Patryk i Stanisław Paździorowie, wieś Czadrów k. Kamiennej Góry Foto: Polskie Radio/Adam Bogoryja-Zakrzewski

W miejscowości Czadrów koło Kamiennej Góry już czwarty rok trwa konflikt sąsiedzki między paniami C. a państwem Paździorami, którzy hodują krowy. Z powodu skarg gospodarstwo przeszło w ciągu ostatnich czterech lat 247 kontroli, jedynie jedna z nich okazała się zasadna. Mimo tego sąsiadki wciąż oskarżają rolników, zarzucając im nawet przyczynianie się do śmierci sąsiadów. Czy wygrana przez państwa Paździorów sprawa sądowa położy kres eskalacji konfliktu?

  • Konflikt sąsiedzki we wsi Czadrów. Jakie zarzuty mają sąsiadki państwa Paździorów?
  • Setki skarg. Jak radzi sobie z nimi gmina, "zalana" zgłoszeniami od sąsiadek?
  • Wygrana sprawa sądowa i śledztwo prokuratury ws. uporczywego nękania. Czy jest szansa na rozwiązanie konfliktu?

To kolejny odcinek opowieści konflikcie sąsiedzkim na podkarkonoskiej wsi Czadrów, w której panie C., sąsiadki hodowców krów, państwa Paździorów, od czterech lat ślą skargi na sąsiadów, głównie z powodu "zapachu" zwierząt. Dodatkowo zasypują urząd gminy licznymi skargami o nieprawidłowościach w tym gospodarstwie – od przekraczania norm hałasu, przez zagrożenie pożarowe, po weterynaryjne. 

Czy konflikt sąsiedzki wpływa na funkcjonowanie gminy?

W Urzędzie Gminy doszło do "blokady" trzech wydziałów, które musiały zająć się przede wszystkim skargami sąsiadek na hodowców krów. Oznaczało to odłożenie na późniejsze terminy rozpatrywanie spraw innych mieszkańców gminy.

 Przeczytaj także:

W wyjaśnianie skarg wójt musiał zaangażować wiele instytucji, nie tylko służby weterynaryjne czy straż pożarną, policję. Okazuje się, że większość skarg jest bezzasadna, ale urząd gminy i instytucje są bezsilne – muszą kontrolować gospodarstwo. Od kilku lat ponoszone są koszty kontroli, choć te nie wykazują nieprawidłowości w gospodarstwie hodowców krów. – Większość skarg, uwag i wniosków nie zostało potwierdzonych. Nie ma podstaw, żeby mówić, że gospodarstwo działa nielegalnie – bo takie były uwagi: że gospodarze nielegalnie korzystają z drogi publiczne, że są tam nieprawidłowości, jeśli chodzi o odpady, o gospodarkę wodno-ściekową, a takimi sprawami my się zajmowaliśmy – wylicza wójt gminy. Sąsiadki jednak oceniły, że ich skargami zajmowano się źle, więc… złożyły skargi na bezczynność wójta.

Śledztwa o uporczywe nękanie – szansa na koniec konfliktu?

Państwo Paździorowie wnosili kilkakrotnie sprawy o uporczywe nękanie przez sąsiadki, jednak policja i prokuratorzy umarzali te postępowania, tłumacząc się… brakiem dowodów przestępstwa. 

Dopiero wygrana sprawa cywilna o zakłócanie ciszy nocnej i wszczęte przez prokuraturę niecały miesiąc temu śledztwo ws. uporczywego nękania oraz kamery, dzięki którym można obserwować zachowania sąsiadów, dają szansę na zakończenie sąsiedzkiego konfliktu. A tymczasem państwo Paździorowie krowy hodują nadal.


Posłuchaj

22:16
Od konfliktu sąsiedzkiego do prawie paraliżu działania gminy . II odcinek reportażowego serialu "Krowa" zatytułowany "Obywatele a urząd", autorstwa Adama Bogoryja-Zakrzewskiego (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Krowa", odcinek II: "Obywatele a urząd"
Autor reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski 
Data emisji: 27.11.2023
Godzina emisji: 22.23

gs


Polecane