Uczynić świat lepszym. Jak pasja młodych polskich naukowców zmienia świat [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uczynić świat lepszym. Jak pasja młodych polskich naukowców zmienia świat [POSŁUCHAJ]
Adam Bogoryja-Zakrzewski z rozmawia z jednym z bohaterów swojego reportażuFoto: Polskie Radio

Mają średnio po 30 lat. Pieniądze nie są dla nich celem ani motywacją. Co ich napędza? Praca naukowa. Mowa o piętnastoosobowym zespole inżynierów z Politechniki Warszawskiej, dla których najważniejsza jest praca naukowa i ich wynalazki, łączące medycynę z techniką. Ich największym osiągnięciem jest inteligentny opatrunek SmartHEAL, za który otrzymali prestiżową nagrodę Fundacji Jamesa Dysona. – Chodzi o to, żeby świat z dnia na dzień stawał się lepszy – mówi jeden z naukowców o swojej pracy. 

Do tej pory wsparcie finansowe w łącznej wysokości 140 mln funtów ta brytyjska instytucja przyznała autorom 300 wynalazków wpływających na poprawę jakości życia. Polscy inżynierowie otrzymali 190 tysięcy zł za opracowanie inteligentnego opatrunku. To czujnik z dwoma elektrodami, naklejony na folię, przylegającą do tradycyjnego opatrunku. Przekazuje on bezprzewodowo dane o procesie gojenia rany, co pozwala zrezygnować z częstej wymiany tradycyjnych opatrunków, skrócić proces leczenia i zapobiec infekcji podczas ich wymiany. Wymiana taka jest szczególnie dotkliwa dla osób starszych, zmagających się z ranami przewlekłymi. Aż 28 procent pacjentów po 70. roku życia z ranami przewlekłymi umiera z powodu związanych z nimi powikłań. 


Posłuchaj

21:39
Z pasji do nauki i chęci pomocy. Przełomowe wynalazki młodych polskich naukowców (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dla pacjentów z endoprotezą i astmatyków

Doktoranci z Politechniki Warszawskiej nagrodę przeznaczają na dalsze badania. Pracują jeszcze m.in. nad wkładkami z folii do stóp, umożliwiającymi badanie siły nacisku stóp na podłoże, co znacznie ułatwia rehabilitację pacjenta np. po operacji biodra. Także na folii drukują elektrody EKG do zbierania sygnałów podczas operacji na otwartym sercu oraz przyklejany np. do ramienia elektroniczny "tatuaż", czyli folię z substancją odczytującą poziom tlenu. Ten na bieżąco będą mogli kontrolować np. astmatycy.

 Przeczytaj także:

Nagrodzony inteligentny opatrunek jest prototypem. Wymaga jeszcze m.in. szczegółowych badań poza laboratorium i inwestycji – nawet w wysokości ok. kilkunastu mln zł. Dlatego nie wiadomo, kiedy opatrunek trafi do aptek i szpitali. Wynalazcy liczą na dofinansowanie m.in. z UE. Wspierają ich – rodzima Politechnika i Centrum zaawansowanych materiałów i technologii. Prototypem interesują się też firmy prywatne. Autorzy projektu szacują, że dzięki masowej produkcji drukowanych na folii czujników koszt tradycyjnego opatrunku zwiększy się tylko o 50 groszy.

James Dyson Award 2022 Global Winners announced/James Dyson Foundation

***

Tytuł reportażu: "Pasja tworzenia" 
Autor reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski 
Data emisji: 11.04.2023
Godzina emisji: 22.09


gs

Polecane