Gdy sąsiad staje się wrogiem. Reportaż "Uprzejmie donoszę" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdy sąsiad staje się wrogiem. Reportaż "Uprzejmie donoszę" [POSŁUCHAJ]
Patryk i Rafał Paździorowie - współwłaściciele gospodarstwa w Czadrowie k. Kamiennnej GóryFoto: A. Bogoryja-Zakrzewski

W miejscowości Czadrów koło Kamiennej Góry już czwarty rok trwa konflikt sąsiedzki, o którym mówi się nawet za oceanem. Kobiecie mieszkającej obok gospodarstwa rolnego przeszkadzają woń krów, hałas maszyn gospodarczych, a nawet… plan budowy hali na artykuły rolnicze. Z kolei właściciele gospodarstwa mówią o wieloletnim nękaniu.

"Malownicza, położona na podkarkonoskich wzgórzach wieś Czadrów koło Kamiennej Góry. Jest słoneczne lato, sielski obraz, spokój. Ale to tylko pozory…". Tak zaczyna się reportaż "Uprzejmie donoszę" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego.

Ponad dwieście kontroli

Państwo Paździorowie mieli w ciągu ostatnich czterech lat 247 kontroli instytucji i służb – od policji, przez straż pożarną, po inspektorów weterynarii. Kontroli w zasadzie bezzasadnych: tylko jedna – z inspektoratu budowlanego – wymogła na gospodarzach złożenie dokumentacji budowlanej legalizującej samowolną przybudówkę obory. Doszło nawet do wizyty strażaków wezwanych do... ośmiu opon ułożonych na terenie gospodarstwa. Te, zdaniem osoby alarmującej, stanowić miały zagrożenie pożarowe. 

Końca nie widać

Państwo Paździorowie twierdzą, że za tym wszystkim stoi ich sąsiadka, której zarzucają uporczywe nękanie oraz wykorzystywanie przepisów, które zmuszają służby do przeprowadzania tych całkowicie bezsensownych i bezzasadnych inspekcji. Konflikt sąsiedzki wpływa nie tylko na relacje ludzkie, pociąga za sobą także poważne skutki finansowe dla gospodarstwa: zabiera czas rolnikom, zmusza do pokrywania wysokich kosztów spraw sądowych. I na razie nic nie wskazuje na zakończenie sporu  nawet wygrana w sądzie z sąsiadką, w karygodny sposób naruszającą zasady ciszy nocnej.

Audycja pokazuje bezradność gospodarzy, a także niektórych instytucji, wobec takich ludzi. 


Posłuchaj

21:28
Reportaż "Uprzejmie donoszę" Adama Bogoryja-Zakrzewskiego (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sprawdź także:

***

Tytuł reportażu: "Uprzejmie donoszę" (z serii "Krowa")
Autor reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski 
Data emisji: 28.08.2023
Godzina emisji: 22.23

gs/pr/kc

Polecane