Największe wyzwanie artystyczne Timura Karima. Reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]
2023-11-22, 10:11 | aktualizacja 2023-11-22, 14:11
Malarz Timur Karim wybrał Polskę jako swoją drugą ojczyznę. Mężczyzna urodził się w Duszanbe, stolicy Tadżykistanu, tam też ukończył liceum plastyczne. Studiował w Instytucie Malarstwa, Rzeźby i Architektury im. Repina w Sankt Petersburgu. Po studiach, w 1998 roku, wyjechał do Polski. Mieszka obecnie w Łańcucie.
W 2010 r. Timur Karim zdobył Grand Prix II Międzynarodowego Konkursu AKT, organizowanego przez Marquardt Gallery w Łodzi, zaś w 2011 r. zajął I i II miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie Russian Art Week w kategorii "Fantezi". Bierze udział w międzynarodowych plenerach malarskich (Polska, Węgry, Słowacja, Ukraina). Ma w swoim dorobku cykle malarskie "Tatarzy", "Historie Perskie" oraz "Historie miłosne".
Bohater reportażu Moniki Chrobak jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Sam przyznaje, że choć nikt w jego rodzinie nie był związany ze sztuką, do malarstwa ciągnęło go od dzieciństwa. - Zasypiałem i budziłem się z kredkami, dużo rysowałem. To ciężko wytłumaczyć, to po prostu idzie od środka. Można powiedzieć: wybryk natury - śmieje się artysta.
Najczęściej czytane:
- Miłosne manewry jeleni w Gorcach. Reportaż "Rykowisko" Ewy Szkurłat [POSŁUCHAJ]
- Futbol w czasach wojny. Reportaż "Z miłości do piłki" Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]
Największe wyzwania Timura Karima
Oprócz malarstwa sztalugowego realizuje polichromie sakralne, m.in. w kaplicy św. Andrzeja w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Jednym z jego największych wyzwań jest pomalowanie całego wnętrza kościoła greckokatolickiego w Krynicy-Zdroju. Pracuje nad tym ponad 20 lat: - Styl bizantyjski jest dla mnie nowością i jako artysta chciałem się zmierzyć z tym wyzwaniem - mówi Timur Karim. - W malarstwie bizantyjskim każdy element ma swój symbolizm. Najważniejsze znaczenie mają dłonie - dodaje malarz.
- To też było z początku takie dziwne dla ludzi: dlaczego nie chrześcijanin, a osoba innego wyznania, z zupełnie innego kręgu kulturowego. Ale wiedziałem zawsze, ze Timur jest bardzo dobrym malarzem - przyznaje ks. Jan Pipka, proboszcz parafii greckokatolickiej w Krynicy-Zdroju, który z artystą przyjaźni się od ponad 20 lat.
Kapliczki - dziedzictwo kulturowe - wystawa/ROK Doliny Karpia w Zatorze
Zanim Timur podjął się pomalowania wnętrza krynickiego kościoła, musiał zapoznać się z wiarą greckokatolicką. - Jestem muzułmaninem, chociaż z narodowości jestem Tatarem. Nie miałem takiej wiedzy, to są ścisłe kanony. Poznawałem krok po kroku wydarzenia z Biblii - mówi malarz.
Posłuchaj
***
Tytuł reportażu: "Wielkie dzieło Timura"
Autor reportażu: Monika Chrobak
Data emisji: 21.11.2023
Godzina emisji: 22.20
qch