Futbol w czasach wojny. Reportaż "Z miłości do piłki" Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]
2023-11-21, 09:11 | aktualizacja 2023-12-04, 16:12
95-letni Juliusz Kulesza, pseudonim "Julek", jest najstarszym kibicem warszawskiej Polonii, a także autorem książki "Zakazane gole. Futbol w okupowanej Warszawie", dedykowanej Olgierdowi Budrewiczowi. – On był w czasie okupacji popularnym piłkarzem na Żoliborzu. Kapitanem najlepszej drużyny piłkarskiej na Żoliborzu, Promyka – wspomina bohater reportażu, najwierniejszy kibic Polonii Warszawa.
- Juliusz Kulesza, jedyny taki kibic piłkarski w Polsce.
- Polonia Warszawa – najstarszy klub piłkarski w Warszawie.
- Zmieniający się świat i niezmienne emocje kibica.
– Idziemy do chyba, nie chcę użyć słowa "legendarnego", ale chyba najstarszego kibica piłkarskiego w Polsce. Pan Juliusz jest też na pewno najwierniejszym kibicem jednego klubu, bo chyba nie ma w Polsce [innego - przyp. red.] człowieka, który 85 lat kibicuje Polonii Warszawa, czyli Czarnym Koszulom, tak długo i wiernie – podkreśla rozmówca Urszuli Żółtowskiej.
Historia Polonii Warszawa – historia polskiego futbolu
Polonia Warszawa to najstarszy klub piłkarski w Warszawie, który działa nieprzerwanie od 1911 roku i jest m.in. współzałożycielem Polskiego Związku Piłki Nożnej. To właśnie Czarne Koszule były pierwszym mistrzem Polski po zakończeniu II wojny światowej w 1946 roku. Piłkarze ponownie sięgnęli po to trofeum w 2000 roku. Od ponad stu lat grają na legendarnym stadionie przy ul. Konwiktorskiej 6, który był świadkiem przełomowych wydarzeń w polskiej historii i miejscem walk podczas Powstania Warszawskiego.
Czytaj także:
- Polonia Warszawa z własnym stadionem od 1928 roku
- Polonia Warszawa, klub z tradycjami i… przyszłością
- "Polonia Warszawa to najbardziej patriotyczny klub w Polsce"
95-letni Juliusz Kulesza, pseudonim "Julek", jest nie tylko kibicem Czarnych Koszul, ale też powstańcem warszawskim i świadkiem, jak w czasie okupacji piłka nożna zeszła do podziemia, w czasie kiedy zamknięte były szkoły, odbywały się łapanki i narastał terror. Niemieckie zakazy obejmowały wszystkie dziedziny życia, łącznie z uprawianiem sportu. Dzięki młodym zapaleńcom i zakonspirowanemu Związkowi Piłki Nożnej organizowane były jednak mecze ligowe. O tym ciekawym i mało znanym fakcie z okresu okupacji pan Juliusz opowiada w swojej książce.
Piłkarska rywalizacja w czasach okupacji
Książkę pt. "Zakazane gole. Futbol w okupowanej Warszawie" autor dedykował Olgierdowi Budrewiczowi – w okresie okupacji kapitanowi jednej z żoliborskich drużyn piłki nożnej, a po wojnie pisarzowi i podróżnikowi. – On był w czasie okupacji popularnym piłkarzem na Żoliborzu. Kapitanem najlepszej drużyny piłkarskiej na Żoliborzu, Promyka – wspomina.
Posłuchaj
Niezwykły życiorys i niezwykły człowiek. Piłka nożna jest miłością jego życia. Pan Juliusz chciałby dożyć chwili, w której Polonia Warszawa ponownie zdobędzie mistrzostwo Polski…
***
Tytuł reportażu: "Z miłości do piłki"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska
Data emisji: 20.11.2023
Godzina emisji: 22.18
gs