Warwick Thornton: Złota Żaba to najważniejsza nagroda w świecie operatorskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Warwick Thornton: Złota Żaba to najważniejsza nagroda w świecie operatorskim
Zdobywca Złotej Żaby, operator, reżyser i scenarzysta filmu "The New Boy" Warwick Thornton, podczas gali zakończenia 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGEFoto: PAP/Mikołaj Kuras

Na uroczystej gali zakończenia festiwalu EnergaCAMERIMAGE ogłoszono zdobywców wszystkich nagród. Najważniejszą, Złotą Żabę w Konkursie Głównym, otrzymał Warwick Thornton za film "The New Boy". Australijczyk był jego operatorem, reżyserem i scenarzystą.

  • 31. Festiwal EnergaCAMERIMAGE odbywał się w Toruniu w dniach 11-18 listopada.
  • W Konkursie Głównym Złotą Żabę dostał Warwick Thornton za zdjęcia do filmu "The New Boy", który także wyreżyserował. Srebrną Żabę otrzymał Ed Lachman za zdjęcia do filmu "Hrabia" (reż. Pablo Larraín), a Brązową Żabę - Robbie Ryan za zdjęcia do filmu "Biedne istoty" (reż. Yorgos Lanthimos).
  • Polski operator Łukasz Żal został wyróżniony prestiżową Nagrodą Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych FIPRESCI za zdjęcia do filmu "Strefa interesów" (reż. Jonathan Glazer).

31. Festiwal EnergaCAMERIMAGE: kto zdobył nagrody

Festiwal EnergaCAMERIMAGE przeszedł już do historii: w sobotę, 18 listopada, na uroczystej gali rozdano nagrody. W tym roku, trochę niespodziewanie, triumfowała Australia: główną nagrodę, Złotą Żabę, odebrał Warwick Thornton za zdjęcia do filmu "The New Boy", którego jest także reżyserem i scenarzystą. Srebrna Żaba trafiła w ręce Eda Lachmana, operatora chilijskiego horroru komediowego "Hrabia", wyreżyserowanego przez Pablo Larraina. Natomiast Brązową Żabę odebrał Robbie Ryan, autor zdjęć do dramatu sci-fi "Biedne istoty", za który odpowiadał Yorgos Lanthimos.

Co prawda żaden z czterech polskich operatorów nie został nagrodzony w konkursie głównym, jednak nie wyjeżdżamy z Torunia z pustymi rękoma. Zdjęcia Łukasza Żala do "Strefy interesów" (reż. Jonathan Glazer) zostały nagrodzone prestiżową Nagrodą Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych FIPRESCI.

EnergaCAMERIMAGE 2023 | HighLights/YouTube Camerimage Festival


Pełną listę nagrodzonych można znaleźć na stronie festiwalu camerimage.pl.


Posłuchaj

6:11
Warrick Thonton zdobywcą Złotej Żaby na 31. Festiwalu EnergaCAMERIMAGE (Trójkowo, filmowo/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Złota Żaba za "pełnoletni" projekt Warwicka Thorntona

Tymczasem Trójkowemu reporterowi, Pawłowi Turskiemu, tuż po gali udało się porozmawiać ze zdobywcą Złotej Żaby, Warwickiem Thorntonem. Australijczyk był bardzo szczęśliwy. - Złota Żaba to najważniejsza nagroda w świecie operatorskim. Jestem autorem zdjęć od ponad 30 lat. Ta nagroda jest dowodem na to, że potrafię i wiem, jak to robić - powiedział.

Sam projekt "The New Boy" na realizację czekał aż 18 lat! Zarys scenariusza rozgrywającej się w latach 40. ubiegłego wieku historii zakonnicy Eileen (w tej roli współproducentka Cate Blanchett), która w odosobnionym klasztorze prowadzi sierociniec dla aborygeńskich dzieci, musiał doczekać się "pełnoletności" i pandemii, zanim wreszcie został zrealizowany. - Z powodu COVID-u wróciłem do scenariusza, który napisałem 18 lat temu. Wysłałem go do Cate Blachett. Potem zmieniliśmy sylwetkę głównego bohatera i… ona zakochała się w tym scenariuszu - opowiada zdobywca Złotej Żaby.

31. EnergaCAMERIMAGE Film Festival. And the winner is... Warwick Thornton!!/YouTube Camerimage Festival


"Wściekły" scenariusz o referendum ws. praw Aborygenów

Tymczasem Warwick Thornton już pracuje nad nowym projektem. Ważne przy tym jest, że tegoroczny zdobywca Złotej Żaby jest Aborygenem. A historia, którą chce opowiedzieć, dotyczy przeprowadzonego 14 października w Australii referendum. - 60 procent obywateli sprzeciwiło się wpisaniu praw Aborygenów do konstytucji. Pracuję nad filmem na ten temat. Teraz scenariusz jest bardzo wściekły, więc będę musiał go przepisać raz, drugi, trzeci, aby uspokoić emocje - tłumaczy Warwick.

Dłuższa rozmowa z Warwickiem Thorntonem w najbliższej audycji "Trójkowo, filmowo" w piątek, 24 listopada, po godz. 13.05.

The New Boy | Official Trailer | 2023 HD/YouTube Roadshow Films


Przeczytaj także:


Posłuchaj

5:24
Warrick Thornton o Złotej Żabie i swoim nowym projekcie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 20.11.2023
Godziny emisji: 13.44, 14.23

pr/kc

Polecane