Myszka Miki - 95 lat temu zadebiutowała na wielkim ekranie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Myszka Miki - 95 lat temu zadebiutowała na wielkim ekranie
95 lat temu Myszka Mickey zadebiutowała na kinowym ekranie. Ten znany całym pokoleniom gryzoń wychował całe pokolenia Amerykanów i zainicjował budowę imperium Disneya. Foto: Shutterstock

Występuje na ekranach kinowych od 95 lat i nieprzerwanie cieszy się uwielbieniem dzieci oraz dorosłych - Myszka Miki w czasie swojej obecności w popkulturze wcielała się w przeróżne postacie, wśród nich nawet w... polskiego żołnierza. 18 listopada 1928 roku zadebiutował film "Steamboat Willie" ("Parowiec Willie"), w którym Myszka Miki grała główną rolę. 

  • "Steamboat Willie" (czyli "Parowiec Willie") odniósł duży sukces komercyjny, zaś dzień premiery kinowej jest uważany za symboliczne narodziny najbardziej znanego bohatera kreskówek.
  • Film okazał się przełomowy również pod względem technicznym, bowiem był pierwszą udźwiękowioną animacją. Walt Disney samodzielnie dubbingował głos Mikiego do 1946 roku.
  • Myszka Miki występuje na ekranach od 95 lat. Nieprzerwanie cieszy się uwielbieniem dzieci oraz dorosłych. Stała się także jednym z symboli Ameryki, o czym w Trójce opowiedział Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA.

Myszka Miki - symbol Ameryki i nie tylko

Myszka Miki powstała w trudnym momencie dla Walta Disneya. Wraz ze swoim wspólnikiem Ubem Iwerksem stracili prawa autorskie do królika Oswalda – swojej pierwszej postaci animowanej, która odniosła sukces – i bezskutecznie próbowali je odzyskać. W podróży z kolejnych negocjacji dotyczących przywrócenia praw do posługiwania się rysunkiem królika, Walt Disney wpadł na pomysł stworzenia nowej postaci. Tym razem nie zamierzał powtórzyć błędu i postanowił zabezpieczyć prawa autorskie do rysunkowego bohatera. Wymyślił sympatyczną postać myszy, która pokonuje stojące na jego drodze przeciwności losu.

"Parowiec Willie" 

Postać animowana była wzorowana na typowym przedstawicielu amerykańskiej klasy średniej. Była ambitna i uwielbiała rywalizację, ale jednocześnie działała pragmatycznie. Widzowie mogli poczuć więź z Mikim, co przełożyło się na popularność filmów z jego udziałem. Przed sukcesem "Parowiec Willie" Walt Disney wyprodukował dwa filmy z Myszką Miki w głównej roli, które jednak nie zdobyły serc publiczności. Udane przyjęcie trzeciej produkcji zapoczątkowało dobrą passę, która wyniosła go na szczyt Hollywood.


Najczęściej czytane

Disney i podbój ekranów kinowych

– Myszka Miki unosiła Walta Disneya ponad chmurami. Był biednym chłopakiem, który z 12 dolarami w kieszeni zdobył Hollywood, a później stworzył postać, która podbiła świat – powiedziała Beata Zaborek z Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego w audycji Michała Piwowarka z 2018 roku.

W 1940 roku Walt Disney wyprodukował film "Fantazja", który był jednym z jego największych dzieł, a Myszka Miki wystąpiła w nim w głównej roli. Rozmach produkcji przekroczył ówczesne standardy Hollywood, prześcigając nawet takie superprodukcje jak "Przeminęło z wiatrem". Film Walta Disneya współtworzyło aż 15 reżyserów i 24 scenografów.

Sukces Myszki Miki był efektem przemyślanej strategii producenta filmowego. Widzowie lubili oglądać jego produkcje, ponieważ mogli utożsamić się z głównym bohaterem. Walt Disney w 1932 roku został nagrodzony Honorową Nagrodą Oscara za stworzenie Myszki Miki.

Mickey: The Story of a Mouse | Official Trailer | Disney+ / Disney Plus


Myszka Miki idzie do wojska

W latach II wojny światowej filmy animowane zostały wykorzystane jako materiał propagandowy. Posłużyły w dwojakim celu – przedstawiały wrogie państwa w złym świetle, ale jednocześnie służyły również jako materiały instruktażowe dla wojska oraz podnosiły morale żołnierzy.

Również Miki wspierał aliantów w wojnie. Co ciekawe, wystąpił nie tylko dla armii Stanów Zjednoczonych. Na prośbę żołnierzy z wojsk łączności 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, rysownicy z firmy Walta Disneya przesłali do jednostki emblemat z Myszką Miki. Animowany bohater został przedstawiony jako umundurowany polski żołnierz na tle białego orła. Podpis znajdujący się pod jego wizerunkiem głosił, że Miki odczuwa dumę ze zgłoszenia się do 1. Dywizji Pancernej.


Posłuchaj

3:22
Myszka Miki - 95 lat temu zadebiutowała na wielkim ekranie (Bed and Breakfast/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA)
Data emisji: 18.11.2023
Godzina emisji: 6.24

PR Historia/zch

Polecane