"Stalowe pamiątki" w Stalowej Woli – ciekawa wystawa o historii miasta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Stalowe pamiątki" w Stalowej Woli – ciekawa wystawa o historii miasta
Wystawa pt. „Stalowe pamiątki” w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli. Zorganizowana z okazji 85-lecia miasta ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do marca 2024 roku. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Przedwojenna księga pamiątkowa z wpisem prezydenta Polski, obraz Rafała Malczewskiego i blisko 120 fotografii przekazanych przez anonimowego darczyńcę – to wszystko można zobaczyć na wystawie "Stalowe pamiątki". Ekspozycja Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli przedstawia historię miasta, które powstało w 1938 roku.

  • Stalowa Wola leży w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej, nad rzeką San. Nazwa miasta pochodzi od słów ministra spraw wojskowych, gen. Tadeusza Kasprzyckiego, który o planie budowy COP mówił, że jest to "stalowa wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność".
  • Wystawę "Stalowe pamiątki" zorganizowano z okazji 85-lecia powstania miejscowości.
  • Ekspozycja prezentuje historię miasta, począwszy od osiedla dla pracowników Zakładów Południowych COP, aż do czasów współczesnych.

– Prezentujemy wiele eksponatów, które są niezwykle ważne dla historii miasta, a z drugiej strony są bardzo rzadko pokazywane. Niektóre z nich w ogóle po raz pierwszy zostały udostępnione publicznie – tak o wystawie "Stalowe pamiątki" mówi jej kustosz Krzysztof Adamek.

Podpis Mościckiego i obraz Malczewskiego

Wśród setek unikatowych przedmiotów jest księga pamiątkowa tutejszych Zakładów Południowych sprzed II wojny światowej, zawierająca wpisy najważniejszych osób w państwie, m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego i wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego. Na wystawie pokazany jest też oryginalny sztandar zakładów, obraz "Pejzaż nadsański" pędzla Rafała Malczewskiego oraz akwarele namalowane tuż po wojnie przez dyrektora przedsiębiorstwa, Bronisława Chudzyńskiego. Zwiedzający mogą również zobaczyć z bliska wieczne pióro wiceburmistrza Tomasza Przygody, którym w 1946 roku podpisano akt nadania praw miejskich Stalowej Woli.

Początki miasta obrazuje prawie 120 fotografii z lat 1937-38, które niedawno przesłał do Muzeum COP anonimowy darczyńca. – Są one swoistą dokumentacją powstawania poszczególnych budynków fabrycznych w Zakładach Południowych – mówi Krzysztof Adamek.

Notes zapisany szyfrem

Ciekawy eksponat stanowi notes żołnierza Armii Krajowej Stanisława Szumilewicza, zapisany kilka miesięcy przed tym, jak jego właściciel został zabity podczas likwidacji lokalu konspiracyjnego w Rozwadowie, obecnie osiedlu Stalowej Woli. – Ten notes jest częściowo zapisany szyfrem, to taka dodatkowa ciekawostka – opowiada gość "Trójki do trzeciej".

Wystawa "Stalowe pamiątki" będzie czynna do 24 marca 2024 roku, a wstęp kosztuje symboliczną złotówkę.

Posłuchaj

6:00
"Stalowe pamiątki" w Stalowej Woli – ciekawa wystawa o historii miasta (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Krzysztof Adamek (kustosz wystawy "Stalowe pamiątki" w Muzeum COP)
Data emisji: 16.11.2023
Godzina emisji: 14.13

kc

Polecane