Prezes Trybunału Konstytucyjnego: podważanie prerogatywy prezydenta to podważanie ustroju państwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Posłuchaj

Julia Przyłębska: ktoś, kto cały czas odwołuje się do praworządności, chce naprawić praworządność, a jednocześnie planuje niepraworządność, to powinien się zastanowić, czy te działania nie destruują systemu prawnego i społecznego w państwie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Sędziowie TK w swoim orzekaniu podlegają wyłącznie konstytucji, więc nie ma żadnego organu ani podmiotu, który może wpływać na ich orzekanie - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Gościem Programu 3 Polskiego Radia była prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, która mówiła m.in. o procedurach powoływania sędziów TK.

Pytana o zapowiedzi mającej większość sejmową koalicji KO-Trzeciej Drogi-Lewicy dot. podjęcia uchwał odnoszących się do składu TK prezes Przyłębska odpowiedziała, że przyjmuje to "jako zupełne nieporozumienie". - Ktoś, kto cały czas odwołuje się do praworządności i chce naprawić praworządność, jednocześnie planuje niepraworządność - zaznaczyła.

Sędziowie wybrani zgodnie z prawem

- Nie ma w TK sędziów, którzy byliby wybrani niezgodnie z obowiązującym prawem. Aby być sędzią TK, w pierwszej kolejności trzeba być wybranym przez parlament, następnie złożyć ślubowanie przed prezydentem RP, po czym udać się do TK i oświadczyć, że chce się podjąć obowiązki sędziego. Taką mamy regulację ustawową, która w taki sposób definiuje objęcie urzędu sędziego - wyjaśniła.

Jak dodała, trzeba przypomnieć, że wszyscy sędziowie otrzymali mandat do pełnienia swoich funkcji od prezydenta, który działa w oparciu o konstytucję.

- To prerogatywa prezydenta, a prerogatywa prezydenta zamyka postępowanie. Podważanie prerogatywy prezydenta to podważanie ustroju państwa - stwierdziła Julia Przyłębska.

Język dla celów politycznych

Prezes TK podkreśliła, że "wszelkie działania podmiotów państwa polskiego muszą być zgodne z konstytucją".

- Zakładam, że te polityczne wypowiedzi, głównie polityków, i żonglowanie tym językiem, "neo", "dubler", to jest dla celów politycznych, a w gruncie rzeczy osoby te mają wystarczającą wiedzę, aby ocenić, że zarówno KRS, jak i TK działają zgodnie z obowiązującym prawem i zasiadają w nich sędziowie wybrani zgodnie z prawem - mówiła. - Ciągle apeluję o spokój, zdystansowanie się i działanie na rzecz społeczeństwa, a nie przeciwko społeczeństwu - dodała prezes Przyłębska.

Posłuchaj

15:29
Julia Przyłębska: ktoś, kto cały czas odwołuje się do praworządności, chce naprawić praworządność, a jednocześnie planuje niepraworządność, to powinien się zastanowić, czy te działania nie destruują systemu prawnego i społecznego w państwie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Karol Gnat
Gość: Julia Przyłębska (prezes Trybunału Konstytucyjnego)
Data emisji: 16.11.2023
Godzina emisji: 8:45

pg,PR3,pap

Polecane