Stolica "pełna nieoczywistych ekscytacji". Niemcy zachwyceni Warszawą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stolica "pełna nieoczywistych ekscytacji". Niemcy zachwyceni Warszawą
Na stronie internetowej popularnego niemieckiego tygodnika ukazał się niedawno obszernym tekst poświęcony turystycznym walorom stolicy Polski. "Warszawa stała się jednym z najbardziej ekscytujących miast w Europie" - czytamy. Foto: Shutterstock/Maciej Godlewski

Warszawa "jest praktycznie za rogiem. To tylko pięć i pół godziny pociągiem z Berlina", pisze jeden z niemieckich portali. W internetowym wydaniu popularnego tygodnika ukazał się niedawno obszernym tekst poświęcony turystycznym walorom stolicy Polski. "Warszawa stała się jednym z najbardziej ekscytujących miast w Europie"- podkreślają niemieccy dziennikarze. Co warto zobaczyć w Warszawie? Z czego zasłynęło miasto? O tym w rozmowie z Bogusławem Kurkiem, przewodnikiem. 

"W ostatnim czasie w Warszawie wydarzyło się wyjątkowo dużo" - czytamy w artykule poświęconym walorom miasta.

Dziennikarze zwracają uwagę na warszawską dzielnicę biznesową, bulwar na zachodnim brzegu Wisły, stare fabryki, które "zamieniono w modne hale gastronomiczne. Jednocześnie muzea, miejsca pamięci i pomniki przypominają nam o burzliwej i przygnębiającej historii miasta".

Artykuł wskazuje miejsca warte odwiedzenia. Autor zwraca także uwagę, że po II wojnie światowej Stare i Nowe Miasto odbudowano zgodnie z oryginałem. "W jednym z wielu aktów barbarzyństwa naziści spalili i wysadzili w powietrze prawie wszystko w odwecie za Powstanie Warszawskie w 1944 roku. Zniszczyli dziedzictwo kulturowe sięgające wieków wstecz".


Dla jednych Warszawa jest za duża, dla innych za mała. Część uznaje jej zabudowania za zbyt wysokie, a inni za zbyt niskie. Nie brakuje też głosów, że Warszawa jest zbyt szara… Rozmaite cechy miasta widziane w różnych czasach i różnymi oczyma zostały wypunktowane w artykule, który ukazał się na stronie internetowej jednego z niemieckich tygodników. Co zdaniem dziennikarzy zza naszej zachodniej granicy zachwyca w stolicy Polski? Co proponują zobaczyć podczas wizyty w Warszawie? 

Warszawska starówka, mury getta i Muzeum Powstania Warszawskiego

"Nie można wyobrazić sobie wizyty w Warszawie bez wspomnienia zbrodni popełnionych przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej" - czytamy w artykule. Wśród miejsc przypominających o historii miasta wymieniane są m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, muzeum Polin i pomnik Powstania Warszawskiego.

Nawiązując do współczesnego wyglądu miasta, niemieccy dziennikarze zwracają także uwagę na warszawską dzielnicę biznesową, bulwar na zachodnim brzegu Wisły, stare fabryki, które "zamieniono w modne hale gastronomiczne". 


Najczęściej czytane

Turyści chętnie odwiedzają Warszawę

- Myślę, że ta ekscytacja współczesną Warszawa wynika z bogatej historii miasta. Wcale nie dziwię się Niemcom, że zaczęli się interesować Warszawą, zaczęli o niej mówić i pisać. Na ich miejscu zrobiłbym dokładnie to samo - powiedział w Trójce Bogusław Kurek, przewodnik po stolicy. 

Historia Warszawy - nie tylko ta współczesna

Pierwsza zachowana pisemna wzmianka nazwy dzisiejszej stolicy Polski - Warszawy - pochodzi sprzed ponad 710 lat. Zamieszczono ją w dokumencie tytulatury książęcej Siemowita II z dnia 23 kwietnia 1313 roku. Dokument sankcjonował nowy podział Mazowsza, który pisemnie potwierdzono po śmierć księcia mazowieckiego Bolesława II. Trzej synowie Bolesława II musieli podzielić między siebie ziemie, który ojciec zapisał im w testamencie już w 1310 roku.

Najstarszy Siemowit II dostał środkową część ze stolicą w Rawie Mazowieckiej. Pod jego władztwem znalazły się księstwa rawskie z Sochaczewem, Zakroczymiem, Gostyninem, Ciechanowem i Wizną. Trojden I otrzymał część ze stolicą w Czersku, a Wacław dzielnicę ze stolicą w Płocku. Dokument nowego podziału Mazowsza wskazuje "pana warszawskiego" w tytulaturze książęcych włości Siemowita II.


Posłuchaj

7:12
Stolica "pełna nieoczywistych ekscytacji". Co warto zobaczyć w Warszawie? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Gość: Bogusław Kurek (przewodnik po Warszawie)
Data emisji: 16.11.2023
Godziny emisji: 7.15

IAR/PAP/PR Historia/zch


Polecane