Imię dla dziecka. W jakich sytuacjach urzędnik może powiedzieć "nie"?
2023-11-15, 10:11 | aktualizacja 2023-11-15, 10:11
Wybór imienia to niełatwa sprawa. Przekonał się o tym niedawno pewien hiszpański książę, który chciał swojej córce nadać ich aż 25. Niektórzy rodzice mogą z kolei postanowić nazwać dziecko w nietypowy sposób. Zgody na to mogą jednak nie wyrazić urzędnicy. Prawo w pewnych sytuacjach przewiduje także możliwość zmiany swojego imienia lub nazwiska.
- Niedawno świat obiegła informacja o nietypowym imieniu, jakie chciał nadać córce pewien hiszpański książę. Nie jest on pionierem w tej dziedzinie; wcześniej pod tym względem wyróżnił się Elon Musk.
- O ile nie każde imię dla dziecka jest nietypowe, niektóre mogą kojarzyć się ze strereotypami bądź być uważane za archaiczne.
- Prawo pozwala na zmianę imienia i nazwiska w określonych przypadkach.
Parę dni temu w mediach pojawiła się informacja o tym, że hiszpański książę Huéscar Fernando Fitz-James Stuart i jego żona Sofía Palazuelo postanowili nadać swojej drugiej córce imię złożone z dwudziestu pięciu członów. Miałaby ona nazywać się Sofía Fernanda Dolores Cayetana Teresa Ángela de la Cruz Micaela del Santísimo Sacramento del Perpetuo Socorro de la Santísima Trinidad y de Todos Los Santos. Na to jednak nie zgodzili się urzędnicy – nakazali oni parze książęcej skrócenie imienia do 11 słów.
Oryginalne imiona dla dzieci nie są wyłącznie domeną rodzin królewskich. Popularnym przykładem są dzieci Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie i właściciel portalu X (dawniej Twitter) nazwał je X Æ A-12 i Exa Dark Sideræl i Techno Mechanicus
Które imiona dla dziecka uważa się za nietypowe?
Nietypowe imiona znajdziemy również w Polsce. Niekoniecznie muszą być one rekordowo długie; jak zwracają uwagę rozmówcy Józefa Niewiarowskiego, niektóre z nich mogą wydawać się archaiczne bądź wywoływać skojarzenia ze stereotypami. – Czasy się zmieniają. Kiedyś, jak dziecko nazywało się Janusz, to inaczej się na to patrzyło niż teraz – zwraca uwagę jedna z rozmówczyń.
Posłuchaj
Najczęściej czytane:
- Willem Dafoe w rozmowie z Trójką: aktorstwa uczę się intuicyjnie
- Co sprawia, że jesteśmy atrakcyjni? Które cechy najbardziej podobają się płci przeciwnej?
Imię dla dziecka. Co na ten temat mówi prawo?
Według polskiego prawa, rodzic może wybrać dla dziecka nie więcej niż dwa imiona. Zasad jest jednak więcej. – Imiona proponowane przez rodzica nie mogą być w formie zdrobniałej, mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego – wyjaśnia Małgorzata Zawadzka z Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie.
Jeśli z kolei chcemy nadać dziecku zagraniczne imię, urzędnik musi sprawdzić, czy takowe istnieje. A jak się okazuje, stają się one coraz powszechniejsze. – Dzisiaj już nie ma takiego zdziwienia, jak dziecko ma imię obcobrzmiące. To nie musi być dziecko z małżeństwa mieszanego – zwraca uwagę urzędniczka.
Kiedy można zmienić imię i nazwisko?
Istnieje kilka powodów, dla których prawo dopuszcza zmianę. Przede wszystkim można to zrobić w przypadku ośmieszającego imienia lub nazwiska. – Zawsze można je zmienić na takie, które jest faktycznie używane, czyli kiedy mamy do czynienia z pseudonimem. Takim najsłynniejszym przypadkiem jest Aleksander Głowacki, czyli Bolesław Prus – tłumaczy radca prawny Michał Plewiński.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr Firan, Radosław Nałęcz
Autor materiałów reporterskich: Józef Niewiarowski
Data emisji: 15.11.2023
Godziny emisji: 6.15, 7.15
qch/gs