Dariusz Wajs, twórca Archiwum Społecznego Ziemi Zakrzowieckiej [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dariusz Wajs, twórca Archiwum Społecznego Ziemi Zakrzowieckiej [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Dariusz Wajs złożył Archiwum Społeczne Ziemi Zakrzowieckiej (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/SimoneN

Dariusz Wajs jest nauczycielem historii, regionalistą i społecznikiem. Od ponad 6 lat prowadzi Archiwum Społeczne Ziemi Zakrzowieckiej. W reportażu "Pamiętać o przeszłości" Moniki Malec z Polskiego Radia Lublin opowiedział o swojej małej ojczyźnie, czyli o Zakrzówku, o ludziach go zamieszkujących i kweście na ratowanie zabytkowych pomników na miejscowym cmentarzu.

  • Zakrzówek znajduje się poza głównymi trasami komunikacyjnymi w Polsce. Miejscowość może jednak pochwalić się bogatą historią, którą stara się utrwalać Dariusz Wajs.
  • Bohater reportażu Moniki Malec jest nauczycielem historii, regionalistą i społecznikiem; angażuje się w działania na rzecz promowania i upamiętnienia historii Zakrzówka oraz zachęca do tego swoich uczniów.
  • Dariusz Wajs prowadzi także Archiwum Społeczne Ziemi Zakrzowieckiej (dawniej Archiwum Społeczne Dawny Zakrzówek i Okolice). Początkiem inicjatywy była strona w mediach społecznościowych.

– To są nasze korzenie. Jak my nie będziemy pamiętać o przeszłości, to za dwadzieścia lat nie będzie miał kto pamiętać o nas – mówi bohater reportażu. Godzinami przeprowadza wywiady, spisując świadectwa swoich rozmówców, mieszkańców regionu.

Autorka reportażu poznała Dariusza Wajsa podczas spotkania zorganizowanego w jednej z lubelskich bibliotek. Piotr Glądała, wiceprezes Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego, opowiada, że Dariusz Wajs jest znany w Zakrzówku. – Jest w nim pasja, ludzie mają do niego zaufanie – przyznaje wiceprezes Glądała.

 Przeczytaj także:

Zakrzówek to szczególne miejsce dla Dariusza Wajsa. Wspomina, jak będąc uczniem szkoły gimnazjalnej, wsłuchiwał się w lekcje historii, prowadzone przez uznanego regionalistę, dr. Henryka Krawca. – Pan Krawiec jest już szczęśliwym emerytem, ale nie jest emerytem od historii regionalnej i co jakiś czas centrum kultury wydaje jego publikacje… – opowiada Dariusz Wajs. Co ciekawe, bohater audycji poszedł w ślady swojego nauczyciela, ukończył historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obecnie pracuje nad doktoratem,oraz angażuje się się w działania na rzecz upamiętniania historii Zakrzówka. Zachęca do tego również swoich uczniów.

W 2020 roku założył Archiwum Społeczne Dawny Zakrzówek i Okolice. Niedawno inicjatywa ta zmieniła nazwę na: Archiwum Społeczne Ziemi Zakrzowieckiej.

Zbierać po to, by pamiętać

– Myślę, że każdy archiwista powie to samo: po to jest to zbieranie, żeby pamiętać. To miejsce dzisiaj leżące na peryferiach głównych szlaków komunikacyjnych. Sto lat temu jeszcze słyszelibyśmy jeszcze sapiącą lokomotywę, gwar fabrycznych robotników, może kolejkę wąskotorową, czy sklepikarzy kłócących się o to, do którego sklepu trzeba zajrzeć. Jeśli nie będziemy pamiętać o przeszłości, tak jak powiedział Piłsudski, nie będziemy mieć prawa do przyszłości – zaznacza Dariusz Wajs.

Jak działania Archiwum są postrzegane przez mieszkańców Zakrzówka? Jak wygląda żmudna praca archiwisty? Co człowiekowi daje pamięć o losach własnej miejscowości?


Posłuchaj

24:40
"Pamiętać o przeszłości" – reportaż Moniki Malec (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Pamiętać o przeszłości"
Autor reportażu: Monika Malec (Polskie Radio Lublin)
Data emisji:
 14.11.2023
Godzina emisji: 
22.21

qch/gs

Polecane