Trójka|Trójkowy punkt techniczny
Telewizor z rozdzielczością 8K – czy to wystarczy naszym oczom?
2023-11-13, 15:11 | aktualizacja 2023-11-14, 07:11
Choć ludzkie oko widzi z rozdzielczością 16K, produkowanie tego typu sprzętu wideo mija się z celem – twierdzi ekspert jednej z firm, które wystawiają swoje urządzenia na targach sprzętu filmowego, towarzyszących festiwalowi EnergaCAMERIMAGE.
- W ramach festiwalu EnergaCAMERIMAGE tradycyjnie odbywają się targi sprzętu filmowego.
- W Centrum Kongresowo-Kulturalnym Jordanki w Toruniu swoje najnowsze obiektywy oraz kamery prezentują czołowi światowi producenci.
- Zdaniem fachowców, obowiązujący obecnie standard rozdzielczości 8K w zupełności zaspokaja wymagania ludzkiego oka.
Rozwój smartfonów sprawił, że producenci tradycyjnych aparatów fotograficznych popadli w tarapaty. Każdy z nas nosi bowiem przy sobie urządzenie, za pomocą którego może robić zdjęcia bardzo wysokiej jakości. Nie zanosi się jednak na to, aby w najbliższym czasie smartfony wyparły z rynku także profesjonalne kamery przeznaczone do kręcenia filmów.
– Kamera zawsze będzie miała więcej możliwości niż smartfon – twierdzi Tatsuhito Tabuchi, dyrektor Działu Profesjonalnej Technologii Obrazowania w firmie Sony. – Jest tak dlatego, że w kamerze mamy do czynienia ze specjalne zaprojektowanym układem, innym niż ma telefon. Inne jest też oprogramowanie. Zapis jednego piksela przez kamerę jest bardziej szczegółowy, niż ten wykonany przez telefon. Aby to sobie dobrze zobrazować, wyobraźmy sobie piksel, czyli kwadrat. Po przybliżeniu ten ze smartfonu ma boki o długości dwóch centymetrów, natomiast ten zapisany przez kamerę ma kilka razy dłuższe.
Ludzkie oko 16K – ale niepotrzebne takie telewizory
Zdaniem niektórych ekspertów, ludzkie oko jest w stanie obserwować otaczającą rzeczywistość z rozdzielczością około 70 megapikseli. To dwa razy więcej, niż oferują urządzenia wyposażone w technologię 8K. Nie oznacza to, że to tracimy coś cennego, korzystając na przykład z tego typu telewizorów.
– Już sześć lat temu stworzyliśmy kamerę 16K. Nikt jej jednak zbytnio nie potrzebuje. Różnica w standardzie jest prawie niezauważalna dla ludzkiego oka – mówi gość Trójki.
Zdaniem eksperta, w najbliższym czasie producenci sprzętu wideo będą się skupiać raczej na poprawie dynamiki rejestrowanego i odtwarzanego obrazu.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Czy elektromobilność ma przyszłość? Niemieckie doświadczenia z e-autostradami
- Technologia haptyczna: ważny krok w rozszerzaniu wirtualnej rzeczywistości. Do czego się przyda?
- Trudne początki kariery Adama Drivera. "Czułem, jakbym był na Marsie"
***
Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 13.11.2023
Godzina emisji: 11.44
kc