Dzień Niepodległości za oceanem. Jak świętuje Polonia amerykańska?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień Niepodległości za oceanem. Jak świętuje Polonia amerykańska?
11 listopada Dzień Niepodległości świętuje też amerykańska Polonia.Foto: Shutterstock/Roberto Galan

11 listopada to dzień, w którym dużo biało-czerwonych flag powiewa także za oceanem. Amerykańska Polonia dziś obchodzi Święto Niepodległości, a 105 lat temu miała swój wkład w kształtowanie polskiej państwowości.

  • 11 listopada, gdy Polacy świętują Dzień Niepodległości, w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Weterana Wojennego.
  • W uroczystościach tego dnia regularnie brał udział Barack Obama, w czasach, gdy był jeszcze senatorem.
  • W 1917 roku wielu amerykańskich Polonusów zapisywało się na ochotnika do Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, by pomóc w walce o odzyskanie niepodległości.   

Amerykańscy Polonusi każdego roku bardzo aktywnie włączają się w organizację uroczystości związanych z kolejną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Specjalne wydarzenia mają miejsce tego dnia m.in. polskiej ambasadzie w Waszyngtonie oraz w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce.

– I tutaj ciekawostka. Gdy prezydent Barack Obama był jeszcze senatorem ze stanu Illinois, to regularnie co roku przychodził do chicagowskiego Muzeum Polskiego w Ameryce na uroczystości, na których łączono Święto Niepodległości z amerykańskim Dniem Weterana – mówi korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski.

Polonusi amerykańscy w armii Hallera

W 1917 roku, gdy Polacy dopiero szykowali się do odzyskania niepodległego państwa, w Stanach Zjednoczonych prowadzono nabór ochotników, których następnie przerzucano do Europy, aby wstępowali w szeregi Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, która była największą polską formacją zbrojną na emigracji w czasie I wojny światowej. W całych Stanach działało prawie pięćdziesiąt centrów rekrutacyjnych, a o zgłaszanie się do wojska apelował sam Ignacy Paderewski. Najbardziej aktywni ochotnicy pochodzili z szeregów Polonii chicagowskiej.

Sami Amerykanie byli przeciwni, aby młodzi Polacy wstępowali w szeregi polskiej armii – woleli, aby zasilali oni oddziały Stanów Zjednoczonych. Ustanowiono prawo, zgodnie z którym do Błękitnej Armii Hallera nie mogli zapisywać się ochotnicy, którzy uzyskali obywatelstwo amerykańskie. Dlatego też zaciągali się głównie imigranci, którzy przybyli do Stanów stosunkowo wcześnie, nie mieli jeszcze amerykańskiego obywatelstwa i nie przekroczyli dwudziestego pierwszego roku życia.


Posłuchaj

4:24
Dzień Niepodległości za oceanem. Jak świętuje Polonia amerykańska? (Bed & Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA)
Data emisji: 11.11.2023
Godzina emisji: 6.20

kc/mo

Polecane