Trzykrotna zdobywczyni Oscara, brytyjska kostiumografka Jenny Beavan z nagrodą specjalną na EnergaCAMERIMAGE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trzykrotna zdobywczyni Oscara, brytyjska kostiumografka Jenny Beavan z nagrodą specjalną na EnergaCAMERIMAGE
Trzykrotna zdobywczyni Oscara, brytyjska kostiumografka Jenny Beavan podczas EnergaCAMERIMAGE odbierze Nagrodę dla Kostiumografki ze Szczególną Wrażliwością WizualnąFoto: Mike Blake / Reuters / Forum

Jenny Beavan, jedna z najbardziej utytułowanych brytyjskich kostiumografek, odwiedzi w listopadzie Toruń. Podczas 31. edycji EnergaCAMERIMAGE za swoje niezwykłe osiągnięcia zawodowe w dziedzinie projektowania kostiumów filmowych odbierze Nagrodę dla Kostiumografki ze Szczególną Wrażliwością Wizualną.

  • Jenny Beavan rozpoczęła swoją karierę od współpracy z reżyserem Jamesem Ivory i to właśnie przy nim ukształtowała swój styl i zbudowała swoją pozycję zawodową.
  • Jenny Beavan była dotychczas aż 12 razy nominowana do Oscara i otrzymała trzy statuetki: w 1987 roku za "Pokój z widokiem", w roku 2016 za "Mad Max: Na drodze gniewu" oraz w 2022 roku za "Cruellę".
  • Brytyjska kostiumografka została wyróżniona nagrodą specjalną na EnergaCAMERIMAGE 2023.

Postać i nazwisko Jenny Beavan nie jest raczej znana przeciętnemu widzowi. Trudno się dziwić, skoro o roli kostiumografa zazwyczaj niewiele się mówi. Tymczasem kostiumy są przecież niezwykle ważnym elementem filmu. Tym bardziej cieszy, że organizatorzy EnergaCAMERIMAGE docenili tak niezwykłą postać, jaką jest Jenny Beaver.

Kostiumografka Jamesa Ivory’ego

Urodziła się w Londynie w rodzinie muzyków, jednak od 10 roku życia, od momentu, kiedy dziadek zabrał ja na spektakl "Wieczór Trzech Króli", wiedziała, że chce, by jej życie było związane z teatrem. Jak się później okazało, zawędrowała odrobinę dalej, na plan filmowy. Nie jako aktorka, lecz kostiumografka po studiach scenograficznych w londyńskiej Central School of Art and Design.

Zadebiutowała w telewizyjnej produkcji Jamesa Ivory’ego "Wielka wrzawa wokół kolekcji Georgiego i Bonnie" (1978) i przez kolejne lata pracowała z tym znakomitym reżyserem przy kolejnych siedmiu filmach: "Jane Austen na Manhattanie" (1980), "Bostończycy" (1984), "Pokój z widokiem" (1985), "Maurycy" (1987), "Powrót do Howards End" (1992), "Okruchy dnia" (1993) oraz "Jefferson w Paryżu" (1995). Imponujący bilans, tym bardziej że aż w pięciu przypadkach była nominowana do Oscara, a "Pokój z widokiem" przyniósł jej pierwszą w karierze statuetkę.


Przeczytaj także:


Odważna decyzja podstawą sukcesu

W kolejnych latach Jenny Beavan współpracowała także z tak wybitnymi twórcami, jak Ang Lee ("Rozważna i romantyczna", 1995), Adrian Lyne ("Lolita", 1997), Robert Altman ("Gosford Park", 2001), Andy Tennant ("Anna i król", 1999), Oliver Stone ("Aleksander", 2004), Lasse Hallström ("Casanova", 2005), Brian De Palma ("Czarna Dalia", 2006), Guy Ritchie ("Sherlock Holmes", 2009, oraz "Sherlock Holmes: Gra cieni", 2011) czy Tom Hooper ("Jak zostać królem", 2010).

"Mad Max: Fury Road" wins for Costume Design / Oscars


Jenny Beavan - specjalistka od kostiumów historycznych

Ciesząc się w branży mianem specjalistki od kostiumów historycznych, nie bała się jednak zerwać ze schematem, i przyjęła angaż w postapokaliptycznym "Mad Max: Na drodze gniewu" Georga Millera (2015). Decyzja okazała się nadzwyczaj trafiona, gdyż przyniosła Jenny drugiego Oscara. Z kolei disneyowska "Cruella" (2021) to prawdziwa orgia zachwycających kreacji głównej bohaterki, która prezentuje ich blisko 50. I ten niezwykły pokaz mody lat 70. z akcentami współczesnymi sprawił, że nasza gwiazda odebrała trzecią Nagrodę Akademii.

Jenny Beavan z nagrodą specjalną na EnergaCAMERIMAGE


Nie jest to oczywiście ostatnie słowo Jenny Beavan. Na etapie postprodukcji znajdują się jej kolejne projekty, z wyczekiwaną "Furiosą" na czele, której premiera jest planowana na 2024 rok. O tym, czym Jenny Beavan kieruje się w swojej pracy kostiumografa, z których produkcji jest najbardziej dumna i o jakich projektach jeszcze marzy, będziecie mieli okazję przekonać się już wkrótce, podczas 31. EnergaCAMERIMAGE w Toruniu, kiedy odbierze Nagrodę dla Kostiumografki ze Szczególną Wrażliwością Wizualną i spotka się z festiwalową publicznością.


Program 3 Polskiego Radia jest partnerem medialnym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu. Nasi dziennikarze obecni w Toruniu codziennie na antenie Trójki będą przedstawiać nowości festiwalowe, a także rozmawiać z uczestnikami i gośćmi festiwalu.

pr

Polecane